Aktualności

75 rocznica wybuchu powstania warszawskiego

-
1 sierpnia 2019 roku przed poznańską Szkołą Aspirantów od strony ulicy Czechosłowackiej ustawiły się pododdziały Szkoły oraz wozy bojowe. O godzinie 17.00 włączone zostały sygnały aby w ten sposób uhonorować bohaterów z 1944 roku, którzy właśnie o tej porze rozpoczęli powstanie warszawskie.

Powstanie to planowane było na kilka dni, a trwało ponad dwa miesiące. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Wzięło w nim udział około 50 tys. powstańców. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Minutą ciszy oddano hołd bohaterom tamtych dni, którzy świadomi niebezpieczeństwa z jakim przyszło im się zmierzyć choć przez chwilę chcieli poczuć się wolni.Opracowanie: st. kpt. Daniel Przewoźniak - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: asp. sztab. Grzegorz Andrzejczak - SA PSP w Poznaniu