Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE

-

Wakacje w pełni. To okres, w którym dzieci, młodzież i dorośli dużo podróżują. To czas fantastycznej zabawy i odpoczynku od szkoły i pracy. Chcielibyśmy trochę o Was zadbać, aby ten czas był udany od A do Z, bez smutnego zakończenia.
Oto kilka rad, które warto zapamiętać, żeby wakacje były  bezpieczne i przyjemne:

NAD WODĄ
Bardzo dużo wakacyjnych wypadków ma miejsce właśnie nad wodą. Pamiętać zatem powinniście o kilku ważnych zasadach. Przebywając na plaży w  wesołym towarzystwie należy pamiętać o swoich podopiecznych. Dzieci do wody mogą wchodzić tylko pod opieką dorosłych. Nie zapominajcie, że najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpieliska strzeżonego lub oznakowanego,  gdyż dzikie  plaże mogą kryć  w sobie niebezpieczeństwo. Dobra zabawa nad wodą nie powinna być łączona z piciem alkoholu. W pełni  lata opalacie się,  a Wasze ciało mocno  nagrzewa się. Pamiętajcie by wchodzić  do wody spokojnie.  Najpierw schładzajcie ciało ochlapując się, by nie doznać szoku termicznego. Nie szarżujcie i nie popisujcie się przed znajomymi oraz nie skaczcie do wody na główkę w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. W taki sposób można stracić nie tylko zdrowie. A gdy zapragniecie skorzystać z łodzi,  kajaku czy  roweru wodnego to zapamiętajcie, że korzystanie ze sprzętu pływającego powinno odbywać się tylko w zapiętej kamizelce ratunkowej (kapoku),  gdyż tylko taka zapewni skuteczne unoszenie się na wodzie. Jeśli na plaży widzicie czerwoną flagę – oznacza ona zakaz kąpieli, białą - możecie śmiało pluskać się w wodzie.

W GÓRACH
Majestatyczne polskie Tatry, pełne uroku Gorce ,Pieniny, Góry Sowie i Stołowe, Połoniny Bieszczad oraz wiele innych pasm górskich przyciągają coraz większe masy turystów. Wycieczki i eskapady górskie są nadal modne. Pamiętać należy, że w górach pogoda zmienia się bardzo szybko i może Was zaskoczyć w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Wybierając się na górskie spacery załóżcie obuwie z twardą podeszwą. „Liczenie kamieni” stopami odzianymi w modne trampki, adidasy czy buty na obcasie wcale nie jest najlepszą metodą na dobre zapamiętanie wycieczki. Nie zapominajcie zabrać ze sobą okrycia przeciwdeszczowego, a przy dłuższych eskapadach czegoś słodkiego (np. tabliczki czekolady, która zapewni Wam odpowiednią dawkę kalorii). Każde wyjście w góry zgłaszajcie w schronisku, hotelu, czy gospodarzowi domu, w którym mieszkacie. Poruszajcie  się tylko po szlaku wyznaczonym przez specjalistów i pod żadnym pozorem nie zbaczajcie z niego. Nie dokarmiajcie napotkanych zwierząt i nie przywołujcie ich, a unikniecie kłopotów. Jeśli jednak spotkacie natrętnego misia, to uciekajcie przed nim tylko w dół. Biegnijcie w sposób kontrolowany, by nie stracić równowagi, a niedźwiedź, po krótkim odcinku zrezygnuje z próby sprawdzenia, jakie smakołyki macie w torbie. Pamiętajcie  jednak, że w żadnym innym wypadku w górach nie wolno biegać i rzucać kamieniami. Zachowujcie się cicho, a z pewnością góry odpłacą Wam się niezapomnianymi widokami.

OWADY
W lecie musicie uważać na osy, pszczoły, trzmiele i szerszenie. Warto wiedzieć, że wszystkie z nich są pod ochroną! Jedne bardzo chętnie lecą poczęstować się naszym posiłkiem. Drugie mocno kąsają, a ich ugryzienia mogą być bardzo niebezpieczne! Uważajcie  więc podczas  jedzenia  lodów i picia słodkich napoi. Owady tylko na to czekają. Jeśli już jecie, to przyglądajcie się każdemu kolejnemu kęsowi,  żeby nie połknąć czasem osy, która przysiądzie sobie na Waszej kanapce. Najlepiej jednak zrezygnujcie ze słodkości na plaży. Jeśli spotkacie  gdzieś gniazdo os, szerszeni czy rój pszczół, to nigdy nie próbujcie ich dotykać,  ani  strącać lub polewać wodą. W takiej sytuacji najlepiej jest powiadomić Straż Pożarną, która skieruje w to miejsce pszczelarza albo wyspecjalizowanych strażaków, którzy przy pomocy specjalnego sprzętu usuną nieproszonych gości. Pamiętajcie!, że duży, wściekły rój os lub szerszeni może nawet zabić.

W LESIE
Las jest bardzo piękny latem. Często ze względu na gorącą i suchą ściółkę leśną, krzewom i drzewom grożą pożary. Musimy więc im pomóc. Jeśli maszerujecie przez las, to nie zostawiajcie w nim śmieci. Nie palcie tytoniu, a w szczególności nie wyrzucajcie niedopałków. Podobna sprawa jest  z ogniskami. Można  rozpalać je tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, a po udanej zabawie ognisko trzeba dokładnie zalać wodą. Jeśli rozpalicie ogień w lesie i stracicie nad nim kontrolę, to zginie wiele zwierząt, ptaków i drzew,  a dla Was to może stać się bardzo niebezpiecznie. Uważajcie  także na zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i domowe. Absolutnie nie bierzcie w ręce nietoperzy, nie głaszczcie lisów ani jeży gdy podejdą – mogą was ugryźć i zarazić wścieklizną, a to oznacza pobyt w szpitalu! Nie zaczepiajcie obcych psów i kotów. O zwierzętach domowych włóczących się po lesie warto powiadomić leśniczego, Straż Gminną/Miejską, albo Policję.

BURZA
Nawet ci, którzy nie boją się burzy powinni pewne rzeczy wiedzieć. Jeśli zaskoczy Was gdzieś burza, to nie chowajcie się pod drzewami. One przyciągają pioruny. Nie przebywajcie również w pobliżu elektrycznych linii napowietrznych i słupów energetycznych. Jak najszybciej powinniście schować się w jakimś budynku, gdyż one w większości posiadają piorunochrony! Można także schować  się w samochodzie.
Wędkarze nad wodą powinni pamiętać, że ich sprzęt zrobiony z włókna węglowego należy złożyć , by nie ściągnąć na siebie niebezpieczeństwa porażenia prądem elektrycznym wyładowania burzowego.

 PN

POLECAMY : bezpiecznewakacje.pl