Ćwiczenia "WODA 2021"

W dniach 14-16 września 2021 r. na trenie miasta Konina i powiatu konińskiego obyły się Krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "WODA 2021".
W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki z centralnego odwodu operacyjnego z czterech województw: wielkopolskiego, zachodnio-pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
W ramach prowadzonych ćwiczeń powołany został Sztab Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Działaniami kierował zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zemelczyk. Sztab oraz miejsce koncentracji sił i środków zlokalizowano się przy stadionie miejskim przy ul. Podwale w Koninie.
Głównym celem ćwiczeń było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków COO KSRG do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach powstałych w wyniku powodzi na znacznym obszarze. Ponadto ćwiczenia miały na celu sprawdzenie sprzętu, którym dysponujemy na wypadek powstania powodzi.

Siły i środki naszej Szkoły stanowiła Kompania Wielozadaniowa COO pod dowództwem mł. kpt. Michała Bajura w sile 28 strażaków, 4 pojazdów oraz 2 bezzałogowych statków powietrznych. Kadeci brali udział w działaniach ratowniczych oraz wspomagali pozorację przy dwóch epizodach. Sztab pozoracji wsparli bryg. Przemysław Berus oraz mł. bryg. Łukasz Kwas. Kadet Łukasz Rutkowski wspomógł zespół prasowy ćwiczeń wykonując dokumentację fotograficzną.

Opracował: mł. bryg. Łukasz Kwas, SA PSP Poznań na podstawie informacji KW PSP Poznań
Zdjęcia: st. str. kdt Łukasz Rutkowski, mł. bryg. Łukasz Kwas, SA PSP Poznań