Doskonalenie zawodowe w Szkolnej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.

W dniu 20.03.2023r. w ramach zajęć doskonalących w Szkolnej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej SA PSP w Poznaniu korzystając z oferty szkoleniowej poligonowych stanowisk ćwiczebnych poligonu szkolnego w Luboniu przeprowadzono zajęcia z zakresu praktycznego wykorzystania mat gaśniczych. Cel główny zajęć oparty był o doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie alternatywnych możliwości gaszenia pożarów m.in. środków transportu przy założeniu ograniczonych możliwości stosowania standardowych środków gaśniczych (wodne roztwory środka pianotwórczego, woda). Podczas zajęć omówiono założenia teoretyczne stosowania mat gaśniczych wskazując celowość wdrażania powyższego rozwiązania, uzasadniając również podstawy fizykochemiczne skuteczności stosowania przedmiotowego asortymentu. Korzystając z możliwości praktycznej weryfikacji efektywności omawianego rozwiązania gaśniczego przeanalizowano również wieloaspektowe warianty jego stosowania m.in. wykorzystania jako sprzętu do gaszenia pojazdów z napędem alternatywnym czy usytuowanych w garażach podziemnych bądź na parkingach wielopoziomowych, gdzie niewskazane jest stosowanie nadmiernych ilości standardowych środków gaśniczych.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus, mł.asp. Krzysztof Fellmann,
 Zdjęcia: mł.asp. Krzysztof Fellmann.