Aktualności

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

-
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja (czwartek) obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik "Biało-Czerwona", który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady. Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu. Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.

MINIPRZEWODNIK BIAŁO-CZERWONA - do pobrania

Źródło: MSWiA/KGPSP

2 maja 2019 roku w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystości dokonano podniesienia flagi państwowej, któremu towarzyszyły kadra, pododdziały szkoły oraz zastępca komendanta szkoły bryg. Tomasz Wiśniewski, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich strażaków PSP i druhów ochotników.Opracowanie: bryg. Tomasz Wiśniewski - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: st. str. kdt. Szymon Radke - SA PSP w Poznaniu


Galeria