Aktualności

Narodowy Dzień Zwycięstwa

W dniu 8 maja 2024 roku przy pomniku Armii Poznań odbyły się tegoroczne obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa. Organizatorem uroczystości był Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego - Dowódca Garnizonu Poznań - gen. bryg. pil. Tomasz Jatczak, który podczas wygłaszanego przemówienia powiedział: "79 lat temu ta największa europejska wojna. Trwała sześć lat i zaczęła się w Polsce. Polski naród, polscy żołnierze nigdy  nie złożyli broni, nigdy się nie poddali. I od pierwszych dni wrześniowych walczyli aż do ostatnich dni majowych w -45 roku. I polskie społeczeństwo również nigdy nie zaakceptowało braku niepodległości, suwerenności i zawsze przez te sześć ciężkich lat walczyło równie jak nasi żołnierze".

Obecni na uroczystości byli przedstawiciele służb mundurowych, samorządów i stowarzyszeń kombatanckich. Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych. Święto obchodzone 8 maja zostało ustanowione przez parlament w 2015 roku i ma na celu upamiętniać zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. II wojna światowa, pomimo zwycięstwa sił alianckich, przyniosła przede wszystkim śmierć, zniszczenie i zwątpienie w człowieczeństwo.

Z ramienia kierownictwa SA PSP w Poznaniu udział w uroczystościach wziął Komendant Szkoły, st. bryg. Andrzej Zajączkowski.

Pełny tekst opracowania dostępny jest na stronie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Opracowanie: bryg. Rafał Wypych, na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.
Galeria