Aktualności

OBCHODY 82. ROCZNICY POMORDOWANIA POLICJANTÓW POLICJI PAŃSTWOWEJ WOJEWÓDZTWA POZNAŃSKIEGO II RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

-
13 maja 2022 roku przy Pomniku Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wielkopolscy policjanci, wraz z licznie zaproszonymi gośćmi, uczcili pamięć swoich poprzedników w bestialski sposób pomordowanych przez sowieckich                    i nazistowskich okupantów.

W Poznaniu przy kościele garnizonowym Wielkopolskiej Policji znajduje się pomnik, który wszystkim współczesnym policjantom przypomina o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Na pomniku widnieją nazwiska 340 policjantów Policji Państwowej  II RP Województwa Poznańskiego; oficerów, podoficerów     
i posterunkowych zaskoczonych znienacka, rozbrojonych, uwięzionych       
i zamordowanych zdradzieckim strzałem w tył głowy. Wrzuconych do dołów śmierci w Miednoje i Bykowni. To ojcowie, synowie, bracia i mężowie poddani okrucieństwu, skazani za polskość  i wierni swojej Ojczyźnie do końca. W chwili śmierci odarci z godności i człowieczeństwa,  spoczywają bez trumien i godnego pogrzebu.
Oddawanie czci pomordowanym i pielęgnowanie pamięci o tym, co się wydarzyło, jest dla wszystkich wielkopolskich policjantów nie tylko świętym obowiązkiem, ale przede wszystkim swoistym wyrazem solidarności i patriotyzmu.
13 maja 2022 r., przy Pomniku Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą tych tragicznych wydarzeń. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z Policją.
W gronie licznie zaproszonych gości obecni byli: I Wicewojewoda Wielkopolski Pani Aneta Niestrawska, Dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Policji KGP podinsp. Krzysztof Musielak, Wicestarosta Powiatu Poznańskiego pan Tomasz Łubiński, Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu pani Karolina Wojciechowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego     i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania pan Michał Lemański.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu pan Rafał Reczek,  nadinspektor w stanie spoczynku ze Stowarzyszenia Generałów Policji RP, Pan Zdzisław Centkowski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia  Rodzina Policyjna 1939 r., Stowarzyszenia Katyń oraz Związku Sybiraków Oddział Poznań,  pani Teresa Bracka, pan Wojciech Bogajewski i Marek Macutkiewicz.
W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Inspektoratu Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Więziennej, Aresztu Śledczego oraz Izby Administracji Skarbowej. Zaproszeni przyjęli także reprezentanci prokuratury oraz władz wyższych uczelni i świata nauki i kultury.
W wydarzeniu uczestniczyła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod batutą podinsp. Andrzeja Witiwa oraz kompania honorowa Wielkopolskiej Policji.
W trakcie uroczystości odprawiona została msza święta, której przewodniczył Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisław Gądecki. Mszę koncelebrowali - ksiądz kanonik Grzegorza Szafraniak kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz ksiądz prałat Stefan Komorowski, który przez przeszło 30 lat pełnił tę funkcję i był wsparciem duchowym dla wielkopolskich stróżów prawa.
W trakcie apelu pamięci do stawiennictwa zostali wezwani policjanci pomordowani przez sowieckich i nazistowskich okupantów. Uczczono ich salwą honorową. Przed pomnikiem zaproszone delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.
Ponad 340 nazwisk policjantów umieszczonych na tablicach  Pomnika to tylko nieliczni spośród ofiar, których tożsamość zdołano ustalić. Losy wielu bezimiennych, którzy w policyjnym mundurze oddali życie za Ojczyznę, wciąż pozostają nieznane.
Osobisty udział w uroczystościach wziął Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, st. bryg. Maciej Zdęga.


Opracowanie i zdjęcia, na podstawie strony internetowej Komendy Wojewódzkie Policji w Poznaniu, mł. bryg. Rafał Wypych - SA PSP Poznań.Galeria