Obchody Dnia Strażaka

10 maja 2019 roku w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji strażaków w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Trójcy w Poznaniu, którą odprawił ks. prałat Stanisław Wojtaszek. W mszy świętej asystowała kompania honorowa Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu wraz z pocztem sztandarowym Szkoły.

Następnie na placu Szkoły odbył się uroczysty apel rozpoczęty złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości kpt. Przemysława Zaradniaka, który przyjął Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Jan Kołdej.

Z okazji Dnia Strażaka odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego z życzeniami dla strażaków.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: ks. prałat Stanisław Wojtaszek - kapelan Szkoły, gen. poż. w st. spocz. Andrzej Stefanowski - były Komendant Główny PSP, pan Michał Dębiński - Dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego, mł. bryg. Arkadiusz Przybyła - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu, bryg. Jacek Michalak - Komendant Miejski PSP w Poznaniu, insp. Roman Kuster - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, kom. Leszek Steintz - p.o. Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu, bryg. Robert Sawosz - Zastępca Komendanta Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, bryg. Marek Poterek - Naczelnik Wydziału Nauczania Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, pan Ludwik Jaworek - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski, st. bryg. w st. spocz. Witold Gołębowski, st. bryg. w st. spocz. Jerzy Bronowicz, st. bryg. w st. spocz. Stanisław Sowa - byli komendanci SA PSP w Poznaniu, st. bryg. w st. spocz. Andrzej Król - emerytowany pracownik Szkoły i były Zastępca Dyrektora Biura Finansów Komendy Głównej PSP, ppłk. Adam Dąbrowski - Zastępca Komendanta 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, mjr. Andrzej Nieradko - Wojskowa Komenda Uzupełnień w Poznaniu, st. chor. sztab. Piotr Stanisławski - 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, pan Tomasz Markiewicz - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, pan Dawid Wójkiewicz - przedstawiciel Nadleśnictwa Babki, dr Katarzyna Górecka - Prorektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, pan Wojciech Tulibacki - Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu, pan Krzysztof Konik - Dyrektor ds. Logistyki MPK w Poznaniu, pani Beata Nowacka-Juska - Państwowy Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na obszarze województwa wielkopolskiego, pan Roman Goliński - przedstawiciel Miasta Luboń, ppłk. w st. spocz. Wojska Polskiego Henryk Kaczmarek - przedstawiciel seniorów i emerytów SA PSP w Poznaniu, pan Jacek Osiński - absolwent SA PSP w Poznaniu.

W trakcie trwania uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe.

Odznaczeni zostali:

Złotą Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"
- bryg. Urszula Fietz-Strychalska

Srebrną Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"
- mł. bryg. Jakub Jaskólski
- mł. bryg. Grzegorz Schedler

Brązową Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"
- bryg. Michał Szymaniak
- mł. bryg. Bartłomiej Jaskólski
- st. kpt. Tomasz Trybuła
- mł. kpt. Sebastian Lichtański

Awansowani na wyższy stopień służbowy zostali:

na stopień starszego brygadiera

- sekc. Krzysztof Tomczak
- sekc. Bartosz Soberski
- str. Patrycja Suska

Odznaczonym, awansowanym i nagrodzonym składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

Opracowanie: st. kpt. Daniel Przewoźniak - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: ogn. Piotr Janiuk - SA PSP w Poznaniu