Aktualności

Procesja Światła


8 grudnia 2022r. o godzinie 18.00 w stolicy Wielkopolski odbyła się tradycyjna Procesja Światła ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Abp Stanisław Gądecki metropolita poznański przewodniczył procesji z kościoła św. Małgorzaty na Śródce przez most Biskupa Jordana pod figurę Niepokalanej przy kościele Najświętszej Maryi Panny "in Summo" na Ostrowie Tumskim. W tym miejscu, jak potwierdzają badania archeologiczne, istniała pierwsza świątynia chrześcijańska na ziemiach polskich. Poznańscy strażacy złożyli bukiet kwiatów pod figurą Najświętszej Maryi Panny. Po procesji odprawiona została msza święta w katedrze poznańskiej. W procesji i mszy uczestniczyli strażacy, mieszkańcy Poznania i Wielkopolski oraz przedstawiciele OSP i PSP, w tym kadeci z poznańskiej Szkoły Aspirantów. Strażacy z SA PSP w Poznaniu uświetnili uroczystość niosąc wzdłuż całej procesji zapalone pochodnie. W słowach skierowanych do wiernych ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki podziękował strażakom za zaangażowanie w procesji.
Procesja Światła, która odbyła się w Poznaniu po raz szesnasty, nawiązuje do nabożeństwa, które papież każdego roku 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odprawia na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Tam bowiem Pius IX wzniósł figurę Maryi na pamiątkę ogłoszenia 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Jej Niepokalanym Poczęciu.
W procesji, z ramienia Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej udział wziął Komendant Szkoły, st. bryg. Maciej Zdęga wraz z zastępcą      st. bryg. Wiesławem Pokorskim. 
Opracowanie: mł. bryg. Rafał Wypych, SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia; asp. Michał Melerowicz, SA PSP w Poznaniu. Galeria