Program Profilaktyki dla dzieci

W październiku 2007 roku Szkoła Podstawowa nr 84 przy ul. Szczepana w Poznaniu zwróciła się do Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu z prośbą o przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dotyczących bezpiecznego zachowania się w domu i w szkole w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki Szkoły na rok 2007/08. Szkoła podjęła współpracę w tym zakresie. Osobą odpowiedzialną za realizację została asp. mgr Alicja Borucka.

Pierwszym etapem było zorganizowanie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla dzieci 6-letnich. W lutym br. odbyło się trwające 5 dni takie szkolenie. W szkoleniu uczestniczyło 25 dzieci. Program kursu został opracowany na podstawie angielskich materiałów dydaktycznych, dostępnych na stronie internetowej „Fire Kills – you can prevent it”, przetłumaczonych na język polski. Po zapoznaniu się z materiałami i dostosowaniu ich do programu nauczania obowiązującego w Polsce zajęcia dydaktyczne przeprowadziła nauczycielka grupy. Na zakończenie szkolenia odbyła się prelekcja przeprowadzona przez funkcjonariuszy SA PSP asp. Alicję Borucką i st. kpt. Tomasza Wiśniewskiego oraz przy udziale kadeta I rocznika. Kurs zakończy się wizytą w Szkole Aspirantów PSP oraz wręczeniem dyplomów.

Kolejnym etapem było przeprowadzenie prelekcji w ramach szkolnego projektu „Tydzień bez przemocy – Bezpieczny dom”.
W dniach od 21 kwietnia do 25 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 84 w Poznaniu w klasach I - III zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne związane z bezpieczeństwem pożarowym w domu, a więc z bezpiecznym zachowaniem się podczas zabaw, znajomością zagrożeń, które mogą wyniknąć z nieostrożnego obchodzenia się z ogniem i urządzeniami elektrycznymi, ze znajomością podstawowych zasad zachowania się w momencie zauważenia i podczas pożaru.
Projektem zostało objętych 10 klas od I-III, czyli 260 uczniów. Zajęcia poprowadzone zostały zarówno przez nauczycielki z klas I-III wg przygotowanego dla nich scenariusza zajęć, jak i przez funkcjonariuszy Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu: asp. mgr Alicję Borucką, st. kpt. mgr inż. Tomasza Wiśniewskiego oraz kpt. Grzegorza Schedlera. Opracowane materiały dydaktyczne z zakresu bezpieczeństwa pożarowego przekazano również nauczycielkom z grupy 5-latków z Przedszkola nr 188 w Poznaniu „Dębowe Ludki”.
Materiały dydaktyczne obejmowały zagadnienia obejmujące 5 obszarów: zapobieganie, wykrywanie, ucieczka/ewakuacja, przyczyny pożaru i podpalenie, fałszywe alarmy.
W zajęciach uczestniczyło ogółem 25 dzieci. W ramach zajęć dzieci wykonały szereg prac plastycznych, które przekazano do Szkoły Aspirantów PSP. Wkrótce planowana jest wystawa prac plastycznych dzieci nt. „Straż w oczach dziecka”. Podsumowaniem szkolenia była pogadanka przeprowadzona przez asp. mgr Alicją Borucką oraz kpt. Grzegorza Schedlera. W dniu 7 maja dzieci miały okazję zwiedzić Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało książeczkę do kolorowania pt. „Strażak Sam”, ufundowaną przez rodziców.
            Tematyka kursu, prelekcje oraz materiały są dotychczas wysoko oceniane oraz spotykają się z żywym zainteresowaniem ze strony dzieci.
oprac. MU