Ratownictwo zwierząt

W dniu 21 listopada 2015 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Dąbrowie k. Pniew odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa zwierząt. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 100 osób przeznaczone było dla strażaków PSP i OSP oraz osób zainteresowanych poruszaną tematyką. Podczas wykładu, swoja wiedzą i doświadczeniem dot. postępowania ze zwierzętami dzielili się:

• mł. bryg. Jarosław Kuśmirek – KW PSP w Poznaniu;
  • mł. bryg. Bartosz Mańczak – JRG-4 w Poznaniu;
  • mł. kpt. Adam Zbucki – SA PSP w Poznaniu;
  • st. asp. Waldemar Pruss – SA PSP w Poznaniu;
  • asp. Tomasz Kuliński – KP PSP Gniezno;
  • dh Marek Ciebelski - OSP Os. Kwiatowe;
  • Tomasz Markiewicz – nadleśniczy nadleśnictwa Pniewy;
  • Artur Maślak – lekarz weterynarii;
  • Agnieszka Graclik - Zakład Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu;
  • Małgorzata Biegańska – Hendryk – technik weterynarii, behawiorysta.

W trakcie zajęć szczegółowo omówiono zagrożenia z jakimi ratownicy mogą spotkać się podczas prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, a także sposoby radzenia sobie z nimi, m.in.: skuteczne metody odławiania kotów, zasady bezpiecznego transportu psów, procedury postępowania ze zwierzętami egzotycznymi czy zabezpieczenia zwierząt w miejscu wypadku. Dużym atutem szkolenia były praktyczne ćwiczenia z udziałem żywych zwierząt.

W dobie, gdy Państwowa Straż Pożarna jako formacja wszechstronna, dysponowana jest do wszelkiego rodzaju zdarzeń, systematyczne doskonalenie umiejętności z różnych dziedzin życia wpływa na skuteczność i profesjonalizm wykonywanych zadań.

Zdjęcia: Mieszko Eichelberger

TT