Aktualności

RATUNEK 12 - sukces współdziałania służb ratowniczych

-

Wczoraj na wojskowym lotnisku 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbyły się ćwiczenia doskonalące działania ratowniczo — gaśnicze sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego Powiatu Słupeckiego, Gnieźnieńskiego, Mogileńskiego oraz Szkoły Aspirantów PSP Poznań i Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej KM PSP Poznań, podczas katastrofy lotniczej oraz pożaru techniki lotniczej i kompleksu leśnego. Organizatorem ćwiczeń było dowództwo Jednostki Wojskowej 3293 w Powidzu.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia przygotowania służb ratowniczych oraz personelu JW.3293 w Powidzu do  właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia statku powietrznego, ewakuacji ludzi z pokładu samolotu C-130 oraz ugaszenie powstałego pożaru i ewentualnego rozpoznania skażeń.

Tego dnia około godziny 11.00 kołujący samolot transportowy C-130, zahacza o przeszkodę architektoniczną na płaszczyźnie roboczej lotniska Powidz, na drodze kołowania i uszkadza skrzydło. W wyniku tego zdarzenia ładunki na pokładzie samolotu ulegają przemieszczeniu. O tej sytuacji dowódca samolotu zameldował kontrolerowi na lotnisku Powidz. Na pokładzie samolotu przebywa pięć osób załogi. Dochodzi do pożaru silnika. Niestety podjęte przez załogę działania gaśnicze okazują się nieskuteczne. Załoga rozpoczyna ewakuację, niestety nie udaje się otworzyć rampy załadowczej, a ewakuacja bocznymi wejściami przy palącym się silniku jest niebezpieczna. W samolocie na skutek zderzenia przy lądowaniu przemieszcza się ładunek, a uszkodzeniu i rozszczelnieniu ulega duży zbiornik z kwasem chlorowym. Trzy osoby z załogi samolotu opuściły samolot doznając obrażeń, pozostałe dwie zostały uwięzione wewnątrz. Pożar zagraża obiektom i kompleksowi leśnemu. Zaalarmowane wojskowe siły ratownicze okazują się niewystarczające. Zostają zaalarmowane SKKP PSP Słupca, Gniezno i Mogilno, które wszczynają procedury. Powiadomione zostają PCZK w Słupcy, Gnieźnie, Mogilnie. Rozważana jest możliwość włączenia do akcji Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, która w innej części lotniska  przygotowuje się do wylotu, oraz zaangażowania Szkoły Aspirantów PSP Poznań i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Słupcy i Gniezna.

Działania Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu w zakresie ratownictwa chemicznego polegały na dokładnym rozpoznaniu powstałego skażenia, likwidacji wycieku z uszkodzonego zbiornika z niebezpieczną substancją oraz całkowitym usunięciu niebezpiecznego medium z pokładu statku powietrznego. W trakcie prowadzonych ćwiczeń sprawdzone zostały również procedury powiadamiania władz samorządowych. Ćwiczenia przeprowadzone równocześnie na kilku odcinkach bojowych wykazały wysoką kompatybilność służb ratowniczych i wojska.

Dowództwo 33 bazy Lotnictwa Transportowego w słowach podziękowania, skierowanych do wszystkich ćwiczących zaprosiło strażaków do dalszej współpracy i obustronnego kształcenia oraz podnoszenia umiejętności praktycznych nie tylko w ramach przygotowań do ewentualnych zagrożeń w czasie mistrzostw w piłce nożnej ,,Euro 2012”.

PN