Ślubowanie słuchaczy DSA 29

10 października 2019 roku 99 słuchaczy Dziennego Studium Aspiranckiego XXIX złożyło uroczyste ślubowanie na placu szkoły. Od dziś do dnia ukończenia nauki będą kadetami. Wydarzenie poprzedzone było mszą świętą w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Trójcy w Poznaniu, którą koncelebrował kapelan wielkopolskich strażaków ks. Mateusz Drob.

Zgodnie z pożarniczym ceremoniałem kulminacyjna część wydarzenia rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości kpt. Przemysława Zaradniaka. Po nim nastąpił przegląd pododdziałów i przywitanie strażaków przez Dyrektora Biura Szkolenia Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasza Naczasa.

Jako gospodarz pierwszy głos zabrał Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu st. bryg dr inż. Jan Kołdej. Po powitaniu wszystkich przybyłych podziękował słuchaczom za podjęcie nauki w poznańskiej szkole pożarniczej jako miejsca, w które przez najbliższe dwa lata stało się ich domem. Komendant podziękował również za ich gotowość do pełnienia służby na rzecz osób zagrożonych i potrzebujących, a rodzicom i bliskim pogratulował wychowania córki i synów w duchu patriotycznych tradycji i wartości.
Słowa uznania i wdzięczności skierował także do Kadry Szkoły, która przygotowuje kadetów do dalszej ścieżki służbowej i rozpoczęcia w dalszym etapie służby stałej w jednostkach organizacyjnych PSP.

Trzem ślubującym plutonom towarzyszył Sztandar Szkoły i Kompania Honorowa dowodzona przez kpt. Sławomira Kozłowskiego. Ślubowaniem na Sztandar wyróżnieni zostali słuchacze:
  1. str. kdt. Sebastian Turzyński
  2. str. kdt. Jakub Narloch
  3. str. kdt. Norbert Ptaszyński
  4. str. kdt. Patryk Krakowian
Uroczystość Ślubowania zaszczycili znamienici goście, m.in.:
  • gen. poż. w st. spocz. Andrzeja Stefanowskiego - były Komendant Główny PSP
  • bryg. Andrzej Bartkowiak - Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP
  • st. bryg. Jacek Antos - Komendant Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy
  • st. bryg. w st. spocz. Witold Gołębowski - były Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu
  • nadbryg. w st. spocz. Ryszard Kamiński - Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP
  • Przemysław Doroszewski - Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi
  • Maria Wyszkowska - Przewodnicząca Wielkopolskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej w Poznaniu
  • Mariusz Kubiak - Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu
  • Marek Skociński - Dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu
  • Beata Nowacka-Juska - Państwowy Inspektor Sanitarny MSWiA na obszarze województwa wielkopolskiego
  • Marcin Leopold - Dyrektor Departamentu Sprzedaży spółki AQUANET w Poznaniu
  • Marcin Mitek - Dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego w Poznaniu
a także przedstawiciele Policji, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Straży Miejskiej i innych służb oraz instytucji na co dzień związanych ze szkołą oraz rodziny i przyjaciele naszych słuchaczy.

Z okazji ślubowania do szkoły wpłynęło wiele okolicznościowych adresów w tym podczas uroczystości odczytano adres Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.

W dowód uznania za długoletnią współpracę Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Przemysław Doroszewski wręczył Komendantowi Szkoły okolicznościowy ryngraf.

Po uroczystości kadeci młodego rocznika zaproszeni zostali na uroczysty obiad a następnie wszyscy udali do swoich domów na pierwszą, tak bardzo wyczekiwaną, upragnioną i zasłużoną, przepustkę.

Opracowanie: bryg. Tomasz Wiśniewski - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: st.asp. Waldemar Ratajczak - SA PSP w Poznaniu