Strażacy szkolą terytorialsów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej coraz częściej angażowani są we wsparcie lokalnych społeczności w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Aby podnosić swoje kwalifikacje żołnierze-ochotnicy szkolą się z działań ratowniczych na poligonie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu pod Poznaniem.
Zadaniem WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W myśl tej zasady, terytorialsi doskonalą swoje kwalifikacje niezbędne w sytuacjach wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof. Tym razem nowe umiejętności zdobywali żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pod czujnym okiem instruktorów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu musieli sprostać wielu zadaniom, tj. przeprawie przez Wartę, podjęcie tonącego z rzeki czy ewakuacja poszkodowanych z katastrofy komunikacyjnej (w tym wypadku z tramwaju). Strażacy uczyli również, jak sprawnie usunąć powalone przez wichurę drzewa. Szczególnie wymagającym ćwiczeniem było przetransportowanie rannego z 6 piętra wspinalni w maskach przeciwgazowych. Innym wyzwaniem było pokonywanie wielu skomplikowanych przeszkód w komorze wysiłkowo-dymowej, gdzie brak dostatecznego oświetlenia, wysoka temperatura oraz zadymienie, utrudniały odnalezienie wyjścia podczas symulowanego pożaru.

Opracował: mł. bryg. Łukasz Kwas - SA PSP Poznań / kpt. Marcin Misiak - 12 WBOT
Zdjęcia: 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej