Szkolenie doskonalące z zakresu współpracy JOP z Policją podczas zdarzeń.

W dniu 28.03.2023r., w SA PSP w Poznaniu odbyło się szkolenie doskonalące z zakresu współpracy JOP z Policją podczas zdarzeń. W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze PSP z województwa śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego oraz przedstawiciele szkół pożarniczych z Częstochowy, Krakowa, Bydgoszczy i Poznania. Oprócz przedstawicieli środowiska pożarniczego w wydarzeniu udział wzięli również Policjanci reprezentujący Komendę Miejską Policji w Poznaniu oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Łącznie w szkoleniu udział wzięło 70 uczestników. Całość wydarzenia podzielona była na dwa bloki tematyczne, w których prelegenci reprezentujący zarówno środowisko pożarnicze jak i policyjne omawiali wybrane zagadnienia zgodnie z poniższym wykazem:

-  bryg. BERUS Przemysław (SA PSP w Poznaniu), omówienie formalnoprawnych aspektów kierowania działaniem ratowniczym,
- mł. kpt. PIECZYŃSKI Szymon ( KW PSP w Poznaniu), przedstawienie prawnej interpretacji katalogu praw KDR oraz pojęć znaczeniowych władztwa podczas zdarzenia,
- bryg. LEWANDOWSKI Tomasz (KW PSP w Gorzowie Wlkp.), omówienie zadań i roli stanowisk kierowania PSP w procesie zarządzania działaniem ratowniczym oraz omówienie prawnokarnych aspektów kwalifikacji zdarzeń,
- nadkom. JURGA Paweł (KMP w Poznaniu), przedstawienie prawnej interpretacji siłowego wejścia do mieszkania przy współudziale JOP i Policji,
- podkom. KOŁODZIEJCZAK Adam (KMP w Poznaniu), omówienie aspektów prawnych oględzin prowadzonych na miejscu zdarzenia,
- asp. KLÓJ Szymon (KMP w Poznaniu), omówienie zakresu zadaniowego Policji podczas zdarzeń niebezpiecznych w komunikacji drogowej w ramach obsługi kolizji, wypadków drogowych itp.

Szkolenie było kontynuacją wspólnej inicjatywy szkoleniowej JOP i Policji z terenu powiatu poznańskiego, zainicjowanej w listopadzie ubiegłego roku stanowiącej odpowiedź na liczne zapytania kierowane zarówno ze strony środowiska pożarniczego jak i policyjnego w kontekście zasad współpracy pomiędzy służbami podczas zdarzeń.

Szkolenie otworzył Zastępca Komendanta SA PSP w Poznaniu, st. bryg. Hulewicz Mariusz, życząc uczestnikom owocnych dyskusji i szeregu dywagacji na podejmowane zagadnienia. Uroczystego zakończenia szkolenia osobiście dokonał Komendant Szkoły, st. bryg. Zdęga Maciej.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus,
Zdjęcia: bryg. Przemysław Berus, mł.asp. Piotr Janiuk, kom. Przemysław Kusik-KMP w Poznaniu.