Szkolenie z taktyki działań ratowniczych i ratownictwa technicznego

- W ramach projektu unijnego pod nazwą. „Edukacja dla bezpieczeństwa”,  realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zakończyło się szkolenie kadetów naszej szkoły, które realizowane było na poligonie pożarniczym w Luboniu w okresie od 15 do 23 października br.

Podczas zajęć kadeci zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu:

- techniki stabilizacji  pojazdu stojącego, leżącego na boku, na dachu /pozycje nietypowe/piramidki,

- urządzenia ratownicze, zasady i techniki cięcia wzmocnionych elementów,

- rozpoznawanie zagrożeń (identyfikacja elementów bezpieczeństwa biernego pojazdów) –

zabezpieczenie poduszek powietrznych, usuwanie szyb w pojazdach,

- kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna  (tamowanie krwotoków, wentylacja),

techniki ewakuacji, w tym  z pozycji nietypowych (deska ortopedyczna, Anakonda),

- budowa i zabezpieczenie pojazdów z napędem hybrydowym (Toyota Prius),

- techniki uzyskiwania dostępu do poszkodowanych z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego.

Celem szkolenia było poszerzenie wiedzy kadetów dotyczącej nowoczesnych konstrukcji pojazdów oraz uzyskanie przez nich dodatkowych umiejętności w zakresie taktyki działań ratowniczych podczas wypadków komunikacyjnych. Ważnym elementem było zapoznanie się z  systemami bezpieczeństwa biernego stosowanymi we współczesnych konstrukcjach, w tym poduszki i kurtyny powietrzne oraz pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa. Uczestnicy szkolenia mogli praktycznie zapoznać się z budową i umiejscowieniem elementów systemów bezpieczeństwa, które, stanowią zagrożenie dla ratowników niosących pomoc, a jednocześnie nabyć umiejętności do pokonywania problemów technicznych podczas niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach samochodowych.

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ

PN