Szkolenie z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym.

W dniach 28-29 kwietnia 2022r. w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, przeprowadzono szkolenie z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym. W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze uprawnieni do realizacji powyższych zadań z województwa wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego, łącznie 16 osób. Szkolenie przeprowadzone zostało w formie bloków zajęć teoretycznych oraz praktycznych.
Część teoretyczna ukierunkowana została na omawianie zagadnień formalnoprawnych dotyczących kierowania działaniami ratowniczymi, zagadnień związanych ze współpracą służb i podmiotów współdziałających na miejscu zdarzenia oraz organizację pracy sztabu akcji wspomagającego KDR.
Część praktyczna szkolenia przeprowadzona została w formie gry sztabowej, podczas której uczestnicy szkolenia podzieleni na zespoły prowadzili symulowaną akcję ratowniczą. Zajęcia poprowadzone zostały przez funkcjonariuszy SA PSP w Poznaniu, którzy wykorzystując obowiązujące uregulowania formalnoprawne precyzujące omawiany zakres tematyczny dzielili się z uczestnikami szkolenia praktycznymi wskazówkami z zakresu zasad organizacji akcji oraz działań ratowniczych poziomu interwencyjnego i taktycznego.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Przemysław Berus - SAPSP  Poznań.