Szkolenie z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym

W dniach 11,12 lutego 2020 r. w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przeprowadzono szkolenie z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym.
W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze uprawnieni do realizacji powyższych zadań z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego oraz z SA PSP w Poznaniu  łącznie 17 osób. Szkolenie przeprowadzone zostało w formie bloków zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Część teoretyczna ukierunkowana została na omawianie zagadnień formalnoprawnych dotyczących kierowania działaniami ratowniczymi, zagadnień związanych ze współpracą służb i podmiotów współdziałających na miejscu zdarzenia oraz organizację pracy sztabu akcji. Cześć praktyczna szkolenia przeprowadzona została w formie gry sztabowej, podczas której uczestnicy szkolenia podzieleni na kilka oddzielnych zespołów realizowali symulowane działanie ratownicze. Zajęcia poprowadzone zostały przez funkcjonariuszy SA PSP w Poznaniu którzy wykorzystując obowiązujące uregulowania formalnoprawne precyzujące omawiany zakres tematyczny dzielili się z uczestnikami szkolenia praktycznymi wskazówkami z zakresu zasad organizacji działań ratowniczych poziomu interwencyjnego i taktycznego. W części praktycznej szkolenia udział wziął również przedstawiciel KM PSP w Poznaniu st.kpt. Michał Kucierski, który podzielił się z uczestnikami szkolenia wiedzą na temat zasad współpracy z mediami na miejscu zdarzenia.

Opracowanie: mł. bryg. Przemysław Berus, SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: mł. bryg. Przemysław Berus, SA PSP w Poznaniu