Szkolenie z zakresu kierowania działaniem ratowniczym na poziomie interwencyjnym.

W dniach 8-9.12.2022r. SA PSP w Poznaniu zorganizowała szkolenie z zakresu kierowania działaniem ratowniczym na poziomie interwencyjnym. Szkolenie było pierwszą tego typu inicjatywą zorganizowaną w oparciu o zatwierdzony przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej program dedykowany do doskonalenia kadry dowódczej poziomu interwencyjnego. Tematycznie szkolenie ukierunkowane było na analizę formalnoprawnych zagadnień związanych z kierowaniem działaniem ratowniczym. W poszczególnych blokach tematycznych omówiono zakres praw, uprawnień oraz obowiązków kierującego działaniem ratowniczym (KDR), doprecyzowano ideę trójpoziomowej struktury kierowania działaniem ratowniczym oraz omówiono na wybranych przykładach stosowanie katalogu uprawnień KDR. Zgodnie z planem szkolenia zrealizowano również jego część praktyczną w postaci przeprowadzenia symulacyjnego działania ratowniczego, podczas którego uczestnicy szkolenia mieli możliwość zweryfikowania przydatności informacji przekazywanych w trakcie zajęć. W szkoleniu uczestniczyli funkcjonariusze PSP z województwa wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz przedstawiciel SP PSP w Bydgoszczy, łącznie 14 osób. Szkolenie osobiście otworzył Komendant Szkoły, st. bryg. Maciej Zdęga, podkreślając istotę doskonalenia zawodowego w PSP oraz konieczność organizowania podobnych inicjatyw w jednostkach ratowniczo-gaśniczych co jako jeden z istotniejszych wniosków podkreślony został przez Komendanta na zakończeniu szkolenia.

Opracowanie: bryg. Berus Przemysław,
Zdjęcia: bryg. Berus Przemysław, mł. kpt. Bajur Michał.