Szkolenie z zakresu zachowania się elementów konstrukcji budowlanej w warunkach pożarowych.

W dniu 29.09.2022r. w SA PSP w Poznaniu zorganizowano szkolenie z zakresu zachowania się elementów konstrukcji budowlanej w warunkach pożarowych. Szkolenie miało charakter panelu dyskusyjnego podczas, którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z cechami charakterystycznymi poszczególnych rodzajów konstrukcji budowalnych poddanych oddziaływaniu podwyższonej temperatury. Szkolenie podzielone było na dwa główne bloki tematyczne:
- blok pierwszy: wyjaśnienie podstaw teoretycznych oraz założeń obliczeniowych precyzujących wytrzymałościowe właściwości elementów konstrukcyjnych, co w przystępny sposób omówili prelegenci z Politechniki Poznańskiej, dr inż. Michał Molendowski oraz dr inż. Wojciech Szymkuć, reprezentujący Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu - Instytut Analizy Konstrukcji,
- blok drugi: przedstawienie symptomów stanów granicznych elementów konstrukcyjnych budynków oraz wskazanie niebezpieczeństwa dla ekip ratowniczych na wybranych przykładach, co zaprezentowane zostało przez mł. bryg. Tomasza Daszkiewicza z SA PSP w Poznaniu. Uzupełnieniem prezentowanych zagadnień było przedstawienie formalnoprawnych aspektów organizacji działania ratowniczego w przypadku termicznych uszkodzeń konstrukcyjnych budynku na wybranym przykładzie, co omówił bryg. Przemysław Berus z SA PSP w Poznaniu.

W szkoleniu udział wzięli słuchacze Dziennego Studium Aspirantów (rocznik II) SA PSP w Poznaniu, kadra szkoły, a także przedstawiciele Ośrodków Szkolenia Komend Wojewódzkich PSP (z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego) oraz przedstawiciele pionu operacyjnego oraz kontrolno-rozpoznawczego KM PSP w Poznaniu.
Szkolenie osobiście otworzył Zastępca Komendanta Szkoły, st. bryg Mariusz Hulewicz.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus
Zdjęcia: bryg. Przemysław Berus, str. kdt Jakub Szmaglik.