VIII Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę.

W dniu 27 maja 2023 r. odbyła się VIII Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę, która zgromadziła około 20 000 pielgrzymów strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z rodzinami, 55 orkiestr, 9 zespołów artystycznych oraz 500 pocztów sztandarowych, w tym 100 na wałach Jasnej Góry.
We wspólnej modlitwie dziękczynnej z całą bracią strażacką udział wziął komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem oraz prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak.

Na Placu Biegańskiego w rytm orkiestry OSP Mykanów pojawiły się Kompania Reprezentacyjna Państwowej Straży Pożarnej, Kompania Reprezentacyjna Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, kompania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz kompania strażaków z Ukrainy.

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak przyjął meldunek o rozpoczęciu uroczystości od kpt. Szymona Kwaśnicy i wspólnie dokonali przeglądu pododdziałów. Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak uroczyście powitał wszystkich zebranych strażaków a wraz z nimi m.in. Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską, która reprezentowała Prezesa Rady Ministrów, Pana Lucjana Bełzę doradcę Szefa BBN, który reprezentował Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, duchowieństwo, kierownictwo Komendy Głównej PSP, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Szkół Pożarniczych, Komend Wojewódzkich PSP, przedstawicieli Komend Miejskich i Powiatowych PSP, przedstawicieli innych służb, samorządów, strażaków PSP i OSP wraz z rodzinami i wszystkich uczestników wspólnej modlitwy.

Z ramienia kierownictwa SA PSP w Poznaniu udział w uroczystościach wziął Komendant Szkoły, st. bryg. Maciej Zdęga.

Pełny tekst opracowania dostępny jest na stronie internetowej KG PSP.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus na podstawie informacji zawartych na stronie KG PSP.