Warsztaty doskonalące z zakresu organizacji ratownictwa technicznego.

W dniach 3-4 listopada br. w SA PSP w Poznaniu zorganizowano warsztaty dla dowódców Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego oraz przedstawicieli Ośrodków Szkolenia KW PSP, pn. "Współpraca specjalistycznych grup ratownictwa technicznego w zdarzeniach z udziałem pojazdów szynowych i wielkogabarytowych". Warsztaty podzielone były na dwie części:

część pierwsza, obejmująca zagadnienia teoretyczne z zakresu elementów konstrukcyjnych tramwajów i autobusów wraz omówieniem ich parametrów techniczno-użytkowych oraz elementów konstrukcyjnych istotnych z punktu widzenia działań ratowniczych. Wartością dodaną warsztatów były wizyty w zakładzie produkującym tramwaje firmy Modertrans oraz w zakładzie produkującym autobusy firmy Solaris, gdzie uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się ze specyfiką konstrukcji  ww. pojazdów co w kontekście tematyki szkolenia było niezwykle istotne,

część druga, obejmująca praktyczne wykonywanie założeń taktycznych realizowanych na terenie zajezdni tramwajowej w Poznaniu, gdzie realizowano zaplanowane scenariusze ratownicze związane z przemieszczaniem tramwajów. Podczas omawianego bloku zajęć uczestnicy mieli okazję weryfikacji rzeczywistych możliwości działań sprzętu specjalistycznego będącego na wyposażeniu SGRT Poznań 7 włączając w działania również samochód SCRt Renault K520 8x4 wraz z rotatorem. W części praktycznej zajęć udział wzięli również pracownicy MPK odpowiedzialni za działania interwencyjne związane z sytuacjami kryzysowymi taboru, doradzając uczestnikom warsztatów w wypracowaniu najskuteczniejszej koncepcji danego działania ratowniczego.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus,
Zdjęcia: st. kpt. Marcin Żuchowski.