Aktualności

Warsztaty Tramwaj 2013

-
W dniach 22 i 23 października br. na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o. oraz Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu przeprowadzono warsztaty tematyczne z zakresu bezpieczeństwa prowadzenia działań ratowniczych w komunikacji tramwajowej.
Pierwszego dnia w siedzibie firmy Modertrans Sp. z o.o. w Biskupicach zapoznano kadrę dowódczą z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz kadrę Szkoły ze specyfiką konstrukcji tramwajów. Uczestniczący w zajęciach poglądowych mieli możliwość zapoznania się z procesem technologicznym budowy tramwajów od jego podstaw,  jak również zwrócenia uwagi na elementy mające wpływ na bezpieczeństwo ratowników podczas akcji. Po zajęciach terenowych szkolenie było kontynuowane w siedzibie Szkoły, gdzie zostały przeprowadzone bardzo interesujące wykłady z zakresu zagrożeń stwarzanych przez wyposażenie tramwajów dla ludzi i środowiska. Szczegółowo omawiano tematykę zagrożeń porażenia prądem elektrycznym przez sieć trakcyjną (układu zasilania). Ponadto przedstawiono różne rodzaje przyczyn kolizji i wypadków drogowych z udziałem tramwajów. Zajęcia prowadzone były przez Pana Jarosława Bakinowskiego W-ce prezesa Modertrans Sp. z o.o., Panów Jarosława Gieca – Kierownika Działu Technicznego oraz Adama Majchrzaka - Kierownika Wydziału Sieci i Stacji MPK w Poznaniu Sp. z o.o. W drugim dniu warsztatów na terenie stanowiska ćwiczebnego zajezdni tramwajowej zlokalizowanego na poligonie szkolnym w Luboniu przeprowadzono zajęcia praktyczne z udziałem Zakładowej Służby Ratowniczej MPK w Poznaniu w zakresie współpracy z jednostkami ochrony przeciwpożarowej przy likwidacji zagrożeń podczas wypadków w komunikacji tramwajów. Zajęcia praktyczne prowadzone były w grupach dla funkcjonariuszy PSP z KM PSP w Poznaniu, w których uczestniczyli między innymi dowódcy jednostek i zmian służbowych JRG miasta Poznania. Zajęcia koordynowane były przez ratowników Zakładowej Służby Ratowniczej MPK, którzy posiadają ugruntowaną wiedzę oraz duży bagaż doświadczeń przy stabilizacji pojazdów szynowych. W ćwiczeniach wykorzystano jako bazę sprzętową wyposażenie techniczne samochodów specjalistycznych oraz ratowniczo- gaśniczych będących na wyposażeniu JRG KM PSP w Poznaniu. tj. sprzęt hydrauliczny i pneumatyczny do podnoszenia i stabilizacji pojazdów.
W drugim panelu zajęć praktycznych prowadzono warsztaty z Jednostką OSP Mosina wraz ze strażakami naszej Szkoły. W warsztatach brał także udział bryg. Tomasz Krasowski D-ca JRG Nr 2 z Siedlec oraz druh Marcin Chuchro z OSP Zielonki  (województwo małopolskie). W tak zorganizowanej grupie  przeprowadzono stabilizację pojazdu osobowego oraz tramwaju przy wykorzystaniu  teleskopowych podpór ratowniczych, które mają bardzo szerokie zastosowanie, jednakże są często niedoceniane przez ratowników. Naczelnik OSP Mosina dh Michał Kołodziejczak  zaprezentował możliwości przedmiotowego sprzętu, który ma  wielorakie zastosowanie i jak każdy sprzęt specjalistyczny wymaga wiele godzin ćwiczeń, niezbędnych by poznać jego możliwości, które w rzeczywistości są ograniczone jedynie naszą wyobraźnią ratowniczą.     
Za wspólny udział w ćwiczeniach oraz ich przygotowanie serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Pana Krzysztofa Konika Zastępcy Dyrektora Naczelnego MPK Sp. z.o.o. w Poznaniu.