Wybuchy na poligonie

23 października 2008 roku na poligonie szkolnym w Luboniu z inicjatywy Stowarzyszenia Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych DGSA odbył się pokaz ratownictwa chemiczno- ekologicznego. Obok Stowarzyszenia współorganizatorami pokazów byli KW i KM PSP oraz SA PSP w Poznaniu.
Punktualnie o godzinie 10.00 sygnały alarmowe samochodów ratowniczych dały hasło do rozpoczęcia rozwinięcia plutonu ratownictwa chemicznego. Przeprowadzono symulację uszczelnienia wycieku kwasu siarkowego z uszkodzonej cysterny samochodowej.
W drugiej części pokazów zaprezentowano siłę niszczącą materiałów niebezpiecznych. Wykładowca fizykochemii spalania w SA PSP w Poznaniu bryg. Urszula Fietz- Strychalska zademonstrowała wybuchy przestrzenne gazów (propan- butan) i pyłów (kawa) oraz wyrzut substancji ropopochodnych. Strażacy- chemicy z JRG-6 pokazali reakcje egzotermiczne materiałów żrących oraz materiałów stałych zapalnych, samozapalnych i wytwarzających w kontakcie z wodą gazy zapalne. Zademonstrowano również wyrzut i wykipienie materiałów ciekłych zapalnych.
Pokazy zakończyła Grupa Minersko- Pirotechniczna Samodzielnego Pododdziału Antytrrorystycznego Policji efektownie demonstrując wybuchy przestrzenne cieczy zapalnych oraz materiałów wybuchowych skondensowanych i środków strzałowych.
Ćwiczeniom przyglądali się uczestnicy sympozjum, kadeci, elewi kursu podoficerskiego i kadra Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz dowódcy jednostek ratowniczo- gaśniczych z terenu miasta.
MU