Aktualności

Wypadek na autostradzie A2

-
4 maja 2019 roku około godziny 11.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przyjęło zgłoszenie o zderzeniu pojazdów osobowego i ciężarowego na 165 km poznańskiego odcinka autostrady A2.

We wskazane miejsce niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy ze szkolnej jednostki, jak również zastępy z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz OSP w Luboniu. Dodatkowo na miejsce przybyły Policja, w tym Wydział Ruchu Drogowego, Państwowe Ratownictwo Medyczne jak również Służba Utrzymania Autostrady. Na terenie działań stawił się również Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. Jarosław Zamelczyk oraz Oficer Operacyjny KM PSP w Poznaniu st. kpt. Kamil Witoszko.

Po przybyciu na miejsce akcji stwierdzono, że z niewyjaśnionych przyczyn doszło do zderzenia samochodu osobowego oraz ciągnika siodłowego z naczepą. Pojazd osobowy znajdował się na środku jezdni autostrady A2 w kierunku Warszawy. Roztrzaskanym w wyniku zdarzenia samochodem podróżowały trzy osoby. Na skutek zdarzenia, po długotrwałej akcji resuscytacyjnej śmierć na miejscu poniosło dwóch pasażerów osobówki. Kierowca po uwolnieniu z rozbitego pojazdu z obrażeniami został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego i przetransportowany do szpitala. Podczas trwania działań ruch na autostradzie w kierunku Warszawy był całkowicie zablokowany. Utrudnienia w ruchu występowały do godzin popołudniowych.

Dojazd jednostek ratowniczych do działań utrudniali niefrasobliwi kierowcy, którzy zaciekawieni zdarzeniem skutecznie blokowali dojazd ratowników do terenu akcji.

Do zadań przybyłych na miejsce ratowników należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wykonanie dostępu do osób poszkodowanych znajdujących się wewnątrz pojazdu przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz ich wydobyciu z wraku, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, rozłączeniu akumulatora w zniszczonym samochodzie osobowym. 

Na miejsce przybyły i brały udział w działaniach zastępy GBA i SCRt ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, zastęp GBA z JRG 6 Poznań, 2 zastępy SLOp z KM PSP w Poznaniu, zastępy GBA i SLRt z OSP w Luboniu, radiowozy Policji i Wydziału Ruchu Drogowego oraz ambulanse ZRM PRM.

Na miejscu zdarzenia pracuje prokurator.

Artykuł o zdarzeniu na luboni.pl - linkOpracowane: st. kpt. Daniel Przewoźniak - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: st. sekc. Krzysztof Fellmann - SA PSP w Poznaniu, dh Maciej Splisgart - OSP w Luboniu


Galeria