Aktualności

Wypadek na autostradzie A2

- 27 czerwca 2019 roku chwilę po godz 12:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przyjęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na remontowanym odcinku autostrady A2, na wysokości 159 km przed węzłem Komorniki w kierunku na Świecko.

We wskazane miejsce niezwłocznie zadysponowano trzy zastępy ze szkolnej jednostki, jak również zastępy z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz OSP w Luboniu. Dodatkowo na miejsce przybyły Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne jak również Służba Utrzymania Autostrady. Na terenie działań stawili się również zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. Jarosław Zamelczyk oraz naczelnik Wydziału Działań Ratowniczo-Gaśniczych SA PSP w Poznaniu mł. bryg. Tomasz Daszkiewicz z zastępcą mł. bryg. Łukaszem Kwasem.

Po przybyciu na miejsce akcji stwierdzono, że z niewyjaśnionych przyczyn doszło do zderzenia samochodu osobowego i samochodu ciężarowego. Pojazd osobowy po zderzeniu tarasował jeden pas ruchu autostrady A2 w kierunku Świecka. Pośród podróżujących rozbitymi pojazdami znalazła się jedna osoba poszkodowana, która po zaopatrzeniu została przekazana ZRM i przetransportowana do szpitala. Podczas trwania działań ruch na autostradzie w kierunku Świecka był znacznie utrudniony. Podczas działań na miejscu akcji lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do zadań przybyłych na miejsce ratowników należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzielenie osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy, zabezpieczenie lądowania śmigłowca LPR, rozłączeniu akumulatora w pojeździe osobowym oraz neutralizacja płynów eksploatacyjnych rozlanych na jezdnię.

Na miejsce przybyły i brały udział w działaniach zastępy GBA, SCRt i SLRr ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, zastęp GBA z JRG 2 Poznań, zastęp SLOp z KM PSP Poznań, zastęp SLRt z OSP w Luboniu, policja, w tym Wydział Ruchu Drogowego z KMP w Poznaniu oraz ZRM PRM.

Przyczyny zdarzenia ustala policja.Opracowanie: st. kpt. Daniel Przewoźniak - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: st. sekc. Krzysztof Fellmann - SA PSP w Poznaniu


Galeria