Aktualności

Wypadek na autostradzie A2

-
15 lipca 2019 roku około godziny 9.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przyjęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na 166 km poznańskiego odcinka autostrady A2, na pasie w kierunku Świecka.

We wskazane miejsce niezwłocznie zadysponowano trzy zastępy ze szkolnej jednostki, jak również zastępy Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz zastęp z OSP w Luboniu. Dodatkowo na miejsce przybyły Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne jak również Służba Utrzymania Autostrady. 

Po przybyciu na miejsce akcji stwierdzono, że z niewyjaśnionych przyczyn doszło do zderzenia samochodu osobowego i samochodu ciężarowego. Pojazd ciężarowy w wyniku zdarzenia znalazł się na dachu, przez co ruch na autostradzie w kierunku Świecka był zablokowany. Pośród podróżujących roztrzaskanymi pojazdami znalazła się jedna osoba poszkodowana - kierowca ciężarówki. Po zaopatrzeniu został on przekazany ZRM i przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Na skutek wypadku uszkodzeniu uległ zbiornik paliwowy samochodu ciężarowego, którego zawartość wydostawała się na zewnątrz tworząc znaczną plamę. Aby zneutralizować to zagrożenie na miejsce działań zadysponowana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. 

Do zadań przybyłych na miejsce ratowników należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, przepompowaniu oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika ciężarówki do zbiornika zastępczego oraz rozłączeniu akumulatorów w zniszczonych samochodach. 

Na miejsce przybyły i brały udział w działaniach zastępy SLRr, GBA i SCRt ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, zastępy GBA-Rt, SCRt i SCRChem z JRG 6 Poznań-Krzesiny, zastęp SLRt z OSP w Luboniu, radiowozy Policji, Służba Obsługi Autostrady oraz śmigłowiec LPR.Opracowane: st. sekc. Krzysztof Fellmann - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: st. sekc. Krzysztof Fellmann - SA PSP w Poznaniu


Galeria