Aktualności

Wypadek w Puszczykowie

-
3 kwietnia 2019 roku około godziny 16.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przyjęło zgłoszenie o zderzeniu ambulansu zespołu transportowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu i pociągu osobowego na przejeździe kolejowym w miejscowości Puszczykowo.

Pod wskazany adres niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy ze szkolnej jednostki, jak również zastępy z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, OSP w Mosinie oraz OSP w Puszczykowie. Dodatkowo na miejsce przybyły policja i Państwowe Ratownictwo Medyczne. Na terenie działań stawili się również Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. Jacek Michalak oraz przedstawiciele PKP.

Po przybyciu na miejsce akcji stwierdzono, że na przejeździe kolejowym pociąg pasażerski Intercity relacji Katowice - Gdynia zderzył się z ambulansem, w wyniku czego został on przepchnięty kilkadziesiąt metrów po torowisku zatrzymując się wzdłuż jednego z utwardzonych boków peronu, a skład zatrzymał się w znacznej odległości od wraku. Na skutek zdarzenia śmierć na miejscu ponieśli lekarz i ratownik. Kierowca ambulansu  po uwolnieniu z roztrzaskanego pojazdu z obrażeniami został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego i przetransportowany do szpitala.

Do zadań przybyłych na miejsce ratowników należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zabezpieczenie lądowania śmigłowca LPR, ewakuacji przy użyciu narzędzi hydraulicznych uwięzionego we wraku pojazdu kierowcy oraz wykonaniu dostępu do ciał pozostałych uczestników zdarzenia. 

Na miejsce przybyły i brały udział w działaniach zastępy GBA i SCRt ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, zastępy GBA i GCBA z JRG 9 Mosina, 2 zastępy SLOp z KM PSP Poznań, zastęp SLOP z KW PSP w Poznaniu, zastępy GBA, SLOp i mikrobus z OSP w Mosinie, zastęp GLBM z OSP w Puszczykowie, policja oraz ZRM PRM.

Przyczyny zdarzenia ustala policja.Opracowane: mł. bryg. Przemysław Berus - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: asp. sztab. Grzegorz Andrzejczak - SA PSP w Poznaniu


Galeria