XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Kultura Fizyczna w służbach mundurowych wczoraj - dziś - jutro".

W dniu 27.10.2022 r. na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego Zespołu zadaniowego ds. Kultury Fizycznej Służb Mundurowych Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele SA PSP w Poznaniu uczestniczyli w XII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kultura Fizyczna w służbach mundurowych wczoraj - dziś - jutro".
Na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu w ramach uczestnictwa w wydarzeniu zaprezentowano pokaz sprzętu oraz stoisko promocyjne na którym funkcjonariusze Szkoły przybliżyli kryteria naboru do służby, specyfikę pracy oraz odpowiadali na pytania studentów. Celem Konferencji oprócz zagadnień związanych z obronnością było przedstawienie wyników badań naukowych, wymiany poglądów i doświadczeń oraz rozmowy nt. sprawności fizycznej w środowisku służb mundurowych. Wyniki przeprowadzonych badań, które przedstawione zostały podczas sesji plenarnej, wskazują na konieczność wprowadzenia zajęć dydaktycznych zawierających treści dotyczące kształtowania zdrowego stylu życia i wpływu aktywności fizycznej na zdrowie.
Oprócz sesji plenarnej w ramach konferencji w programie znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących min. koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa, trening militarny z udziałem studentów, oraz pokaz sprzętu Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej. Uroczystym gościem wydarzenia był Tadeusz Michalik, zapaśnik, brązowy medalista olimpijski z Tokio który na co dzień jest również żołnierzem Sił Zbrojnych RP.
W wydarzeniu  udział wzięli m.in. żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także przedstawiciele Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica i Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz patronatem naukowym Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus, ogn. Artur Kozłowski,
Zdjęcia: ogn. Artur Kozłowski, Anna Kowalik-AWF Poznań.