XIII Zlot Zabytkowych Mercedesów

- Stara motoryzacja jest obszarem zainteresowań bardzo wielu ludzi. Nie mniej jednak pasja gromadzenia i renowacji pojazdów zabytkowych skupia stosunkowo niewielkie grono, bowiem zajęciu temu trzeba się w sposób szczególny poświęcić. Wyszukanie zabytku na kołach w przysłowiowej starej stodole jest już coraz trudniejsze. Właściwie pozostają już tylko aukcje internetowe. Trzeba jednak mieć świadomość, że zakup wymarzonego modelu samochodu czy motocykla to dopiero początek żmudnej drogi. Zanim dumny właściciel dostąpi zaszczytu zazdrosnych, pełnych podziwu spojrzeń innych uczestników ruchu drogowego i przechodniów, którzy z otwartą buzią unoszą swoje ręce w geście pozdrowienia, czeka go kilkaset godzin pracy w garażu. Skompletowanie, odtworzenie czy znalezienie brakujących części zajmuje niekiedy kilka a nawet kilkanaście lat. Jest to oczywiście hobby bardzo kosztowne. Sposobność obcowania z zabytkowym samochodem zawsze budzi pozytywne emocje. Aż trudno wyobrazić sobie ekscytację, która towarzyszyła w piątek 21 czerwca pracownikom naszej Szkoły, kiedy plac apelowy stał się przez chwilę jednym z kilku przystanków XIII Zlotu Zabytkowych Mercedesów, organizowanego w dniach 20 – 22 czerwca 2014r. w Poznaniu. Najstarszy z nich Mercedes – „Posen” (nazwa powiązana jest z miejscowością jego pierwszego właściciela) został wyprodukowany w 1912r. W sumie mogliśmy podziwiać 87 samochodów. Niespodzianką, jaką przygotowaliśmy zlotowiczom były dwie obowiązkowe konkurencje: sprawdzian sprawności gaśniczej zrealizowany przy pomocy hydronetki, węża, prądownicy oraz tzw. nalewaka, a także test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Na 110 kilometrowej trasie czekały na uczestników zlotu także inne atrakcje, wśród których warto wspomnieć o zwiedzaniu kompleksu pałacowo-parkowego w Rogalinie czy konkurs elegancji na Starym Rynku. Warto wspomnieć, że Komandorem XIII Zlotu Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland 2014 był Pan Grzegorz Ziółkowski – miłośnik starej motoryzacji, właściciel kilku zabytkowych samochodów, wśród których szacowne miejsce zajmuje samochód strażacki DKW S-5 z 1936r., podziwiany na naszych szkolnych uroczystościach. Zlot Zabytkowych Mercedesów, za sprawą ich nieprzemijającego piękna, pozostanie w naszej pamięci na długo. Była to niewątpliwie bardzo wyjątkowa lekcja historii. Powszechny wśród naszych strażaków oczopląs wywołany tym wydarzeniem, znacząco obniżył naszą gotowość bojową.
                                                                                                                               Grzegorz Stankiewicz

Treść wiadomości:
Firma:
Imię i nazwisko:
Zgody:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w zgłoszeniu przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z siedzibą w Poznaniu przy ul. Czechosłowackiej 27 na potrzeby realizacji zgłoszenia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych i statystycznych, w trakcie a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez Serwis. Dane nie będą udostępniane innym podmiotom. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 R. w sprawie ochorny osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych.
* Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez jej oznaczenia nie będzie możliwe wysłanie formularza, a także przesłanie Państwu odpowiedzi drogą elektroniczną. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania, usunięcia, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Administratorem danych osobowych jest Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Podanie danych osobowych, które przetwarzane będą w celach marketingowych jest dobrowolne.