Zajęcia praktyczne z zakresu organizacji działań ratowniczych podczas zdarzeń niebezpiecznych w komunikacji drogowej.

W dniach 19,21 oraz 22 września br. na terenie poligonu szkolnego w Luboniu odbyły się zajęcia praktyczne z zakresu organizacji działań ratowniczych podczas zdarzeń niebezpiecznych w komunikacji drogowej oraz poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym. Zajęcia ukierunkowane były na weryfikację wiedzy oraz doskonalenie umiejętności praktycznych uczestników w zakresie:
- budowy struktury organizacyjnej działania ratowniczego wraz z podziałem zadań pomiędzy funkcyjnymi uczestniczącymi w działaniu ratowniczym,
- udzielania kpp uczestnikom zdarzenia niebezpiecznego wraz z przeprowadzaniem segregacji osób poszkodowanych,
- doboru najskuteczniejszych technik dotarcia do osób poszkodowanych, uwięzionych w zdeformowanych wrakach samochodów osobowych,
- udziału JOP w poszukiwaniach osób zaginionych w terenie otwartym,
- współpracę KDR z przedstawicielami innych służb i podmiotów obecnych na miejscu zdarzenia.
Planowo zajęcia przeprowadzone zostały w charakterze zajęć dziennych w dniach 19,21 września oraz jako zajęcia w porze nocnej w dniu 22 września. Zajęcia dedykowane były dla słuchaczy kompanii drugiej DSA, którzy na obecnym etapie kształcenia mieli okazję zweryfikować poziom posiadanej wiedzy i umiejętności praktycznych w przedmiotowym zakresie. Mając na uwadze specyfikę zajęć w rolę rozjemcy obszaru działań związanych z technicznymi aspektami uwalniania osób poszkodowanych z samochodu osobowego oraz ogólną ocenę organizacji terenu akcji wcielił się st. kpt. Adrian Fiszer z KM PSP w Poznaniu będący dowódcą JRG 7 i jednocześnie dowódcą SGRT Poznań -7, COO. Wartością dodaną zajęć było również zapewnienie udziału w zajęciach nocnych drona w roli wspomagania skuteczności poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym, co możliwe było dzięki wsparciu ze strony JRG 6 KM PSP w Poznaniu. Ponadto w celu rzeczywistego zobrazowania charakteru działań poszukiwawczych do zajęć zaangażowano przewodnika  wraz z psem (mł. kpt. Michał Bajur z SA PSP w Poznaniu wraz z psem Nesi) do poszukiwania osób zaginionych, który po uruchomieniu epizodu poszukiwawczego przystąpił do działań, szczegółowo omawiając uczestnikom zajęć specyfikę poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym, dzieląc się również wskazówkami z zakresu pracy z psem podczas przedmiotowych działań. W zajęciach organizowanych w porze nocnej w roli obserwatora udział wziął również Komendant Szkoły, st. bryg. Maciej Zdęga.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus.
Zdjęcia: bryg. Przemysław Berus, str. kdt Jakub Szmaglik.