79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań.

23 lutego na poznańskiej Cytadeli odbyły się uroczyste obchody 79 rocznicy zakończenia Walk o Poznań.

Uroczystości rozpoczęły się biciem Dzwonu Pokoju.
"23 lutego to dla mas ważna data która symbolizuje koniec ciężkiej hitlerowskiej okupacji. Przypomina nam także o cierpieniach które dotknęły poznanianki i Poznaniaków pod niemiecką okupacją w czasie II Wojny Światowej. Chcemy pamiętać o tym najbardziej dramatycznym rozdziale w historii Poznania aby poświęcenie naszych przodków którzy żyli w naszym mieście w najtrudniejszych czasach wojny próbować zrozumieć poddać refleksji", mówił Zastępca Prezydenta Miasta Poznania - Mariusz Wiśniewski.

Po uroczystościach przy Dzwonie Pokoju delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Cytadelowców oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Alianckich. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych, a także przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe.

Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu podczas uroczystości reprezentował p.o. Komendanta Szkoły, st. bryg. Andrzej Zajączkowski.

Pełny tekst opracowania dostępny jest na stronie internetowej 2 Skrzyła Lotnictwa Taktycznego.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej www. wojsko-polskie.pl (data dostępu 26.02.2024r.)