Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

W dniu 09.02.2023r. w ramach doskonalenia zawodowego Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej SA PSP w Poznaniu zostały przeprowadzone ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego na poziomie podstawowym. Podczas zajęć omówiono zasady bezpiecznego postępowania podczas zdarzeń niebezpiecznych na zamarzniętych akwenach, zaprezentowano dedykowany sprzęt ratowniczy usprawniający prowadzenie działań ratowniczych w przedmiotowym zakresie, a także zaprezentowano najskuteczniejsze metody prowadzenia działań ratowniczych w analizowanych przypadkach. Warunki pogodowe umożliwiły zrealizowanie zagadnień z zakresu samoratowania ratownika, pod którym załamał się lód, budowanie stanowisk asekuracyjnych dla ratownika czy ewakuacji osoby z przerębla przy użyciu sprzętu do ratownictwa lodowego. Mając na uwadze specyfikę przedmiotowych działań ratowniczych oraz wynikającą z nich potrzebę udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom ewakuowanym z akwenu omówiono również sposoby postępowania ratowniczego podczas wystąpienia hipotermii u potencjalnych osób poszkodowanych.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus, mł.asp. Krzysztof Fellmann,
Zdjęcia: mł.asp. Krzysztof Fellmann.