DEKONTAMINACJA, CZYLI USUWANIE I NEUTRALIZACJA

Wczoraj i dziś w Luboniu, na poligonie Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu odbywają się zajęcia będące zwieńczeniem cyklu szkoleniowego w zakresie montażu i demontażu zestawów do dekontaminacji całkowitej. Tego typu szkolenia przeprowadzają w Polsce tylko dwie szkoły. Drugą jest Centralna Szkoła PSP w Częstochowie. Programem kursu objęte zostały jednostki straży pożarnych z miast, w których odbędą się imprezy sportowe EURO 2012. Tym razem w  szkoleniu udział bierze 40 strażaków z województwa wielkopolskiego.

Celem zajęć na poligonie jest przygotowanie słuchaczy do obsługi technicznej zestawów dekontaminacyjnych oraz organizacji i prowadzenia dekontaminacji przy użyciu tychże zestawów. Program szkolenia obejmuje m. in. zagadnienia z zakresu rozpoznawania zagrożeń jakie stwarzają substancje chemiczne, biologiczne i radioaktywne, organizacji i funkcjonowania bazy dekontaminacyjnej oraz zasad doboru środków ochrony indywidualnej. Szkolenie przeprowadzane przez naszych wykładowców jest jednym z wielu, które przygotowują funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej do działań w okresie Mistrzostw EURO 2012.

PN