Dzień Strażaka w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu

21 maja 2021 roku, na placu wewnętrznym Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, zgodnie z ceremoniałem, odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Meldunek o gotowości pododdziałów do apelu złożył nadbryg. Arkadiuszowi Przybyle - Zastępcy  Komendanta Głównego PSP, dowódca uroczystości mł. bryg. Mariusz Międzybrodzki.  Przybyłych na uroczystość gości powitał Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu st. bryg. Maciej Zdęga. Mimo wciąż obowiązujących obostrzeń i w konsekwencji skromniejszej niż zazwyczaj oprawy uroczystości, na trybunie honorowej miejsca zajęli:
  • Pan Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski,
  • nadbryg. Arkadiusz Przybyła  - Zastępca Komendanta Głównego PSP,
  • st. bryg. Jarosław Zamelczyk - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
  • st. bryg. Jacek Michalak - Komendant Miejski PSP w Poznaniu,
  • mł. kpt. Tomasz Lewandowski - Przewodniczący Regionalnej Sekcji NSZZ "Solidarność" Pożarnictwa Wielkopolski,
  • ks. Mateusz Drob - Kapelan Wielkopolskich strażaków,
  • ks. Stanisław Wojtaszek - Kapelan Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.
W okolicznościowym, a zarazem bardzo syntetycznym wystąpieniu obejmującym całość zagadnień związanych ze służbą i  funkcjonowaniem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, komendant nawiązał zarówno do tradycji obchodów Dnia Strażaka, jak też dzisiejszych specyficznych uwarunkowań. Jak podkreślił czas pandemii zaznaczył się mocno na warunkach służby i nauki w poznańskiej szkole pożarniczej. Za  wysiłek i ofiarność, w tym szczególnym czasie, komendant złożył wszystkim strażakom oraz pracownikom cywilnym serdeczne podziękowania i życzenia.

W trakcie trwania uroczystości z okazji Dnia Strażaka funkcjonariuszom Szkoły wręczono:
  • dwa Krzyże Zasługi,
  • siedem Medali za długoletnią służbę przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  • piętnaście Odznak "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W trakcie uroczystego apelu trzem funkcjonariuszom Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu zostały wręczone Dyplomy Komendanta Głównego.

W tym roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji z dniem 4 maja przyznał funkcjonariuszom Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu w sumie 13 awansów, w tym:
  • 2 pierwsze stopnie oficerskie,
  • 11 wyższych stopni służbowych oficerom Państwowej Straży Pożarnej.
Również z dniem 4 maja 2021 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przyznał funkcjonariuszom Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu 5 awansów w korpusie aspiranckim.

Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu nadał wyższy stopień:
  • 8 funkcjonariuszom w korpusie podoficerskim,
  • 48 kadetom Szkoły.
Ponadto łącznie  16 kadetów DSA XXIX oraz DSA XXX za osiągnięcie bardzo dobrych wyników w nauce i służbie otrzymało Srebrne Odznaki "Wzorowy Kadet Pożarnictwa".
Z okazji Dnia Strażaka wielu funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Szkoły otrzymało nagrodę pieniężną Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Odznaczonym, awansowanym i nagrodzonym składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

Opracowanie: mł. bryg. Rafał Wypych, SA PSP Poznań
Zdjęcia: mł. asp. Piort Janiuk, str. kdt Łukasz Rutkowski, SA PSP Poznań