Jubileusz Trzydziestolecia Szkoły oraz Dzień Strażaka w Szkole Podoficerskiej w Bydgoszczy.

2 czerwca 2022 roku odbyły się obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 30-lecia Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

Uroczystości z udziałem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej generała brygadiera Andrzeja Bartkowiaka zainaugurowane zostały mszą świętą w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po jej zakończeniu zaproszeni goście wraz kompanią honorową Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu i pocztem sztandarowym SP PSP w Bydgoszczy przemaszerowali ulicami miasta do budynku szkoły, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Wyjątkowym elementem ceremoni było odsłonięcie tablicy pamiątkowej pierwszego komendanta Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy st. bryg. mgr inż. Marka Misia przez komendanta głównego PSP, komendanta Szkoły Podoficerskiej PSP st. bryg. Jacka Antosa oraz  st. ogn. w st. spocz. Jadwigę Miś która przybyła wraz z rodziną. Komendant Miś zapisał się w historii szkoły jako wspaniały lider i menedżer, dzięki któremu kolejne pokolenia słuchaczy zdobywały wiedzę i umiejętności na wysokim poziomie i w komfortowych warunkach.

W trakcie uroczystości wręczono wyróżniającym się strażakom PSP - Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, akty mianowania na wyższy stopień oraz dyplomy Komendanta Głównego PSP i dyplomy z okazji 30-lecia PSP. Ostatnim elementem jubileuszu 30 lat istnienia Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, było uroczyste otwarcie stanowiska do ćwiczeń z zakresu katastrof kolejowych.

Podczas przemówienia komendant główny PSP powiedział: "To podróż sentymentalna. Po 24 latach wracam do Bydgoszczy w zupełnie innym charakterze niż wtedy (...) Tutaj jest kuźnia talentów strażackich pod niezwykle wspaniałym kierownictwem. To wyjątkowe miejsce, to była moja najlepsza szkoła strażacka, tu się nauczyłem najwięcej".

Z ramienia kierownictwa SA PSP w Poznaniu udział w uroczystościach wziął Komendant Szkoły, st. bryg. Maciej Zdęga.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Przemysław Berus na podstawie informacji zawartych na stronie KG PSP.