Komendant główny PSP powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

W dniu 12 marca 2024 roku Komendant Główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski powierzył bryg. Przemysławowi Berusowi pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Decyzję personalną wręczył zastępca komendanta głównego PSP bryg. Paweł Frysztak.
Pełny tekst opracowania dostępny jest na stronie internetowej KG PSP.

Pan bryg. mgr inż. Przemysław Berus jest absolwentem Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, którą ukończył w 2001 r. i w tym samym roku rozpoczął tam służbę na stanowisku dowódcy zastępu awansując w 2009 r. do stanowiska wykładowcy w Wydziale Kształcenia. Decyzją Komendanta Głównego od 01 listopada 2009 r. został przeniesiony do dalszego pełnienia służby do Komendy Powiatowej PSP we Wschowie, obejmując kolejno stanowisko specjalisty, naczelnika wydziału oraz  w 2012 r. stanowisko dowódcy JRG. Kierowana przez niego Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza otrzymywała bardzo dobre oceny z przeprowadzanych przez zespoły kontrolne Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego, inspekcji gotowości bojowej. Podczas działań ratowniczych wykazywał się wysokim poziomem zaangażowania, szybkim i sprawnym podejmowaniem decyzji dowódczych. Kolejną decyzją Komendanta Głównego od marca 2019 r. bryg. Berus został przeniesiony do dalszego pełnienia służby w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu na stanowisko głównego specjalisty w Wydziale Kształcenia. Na zajmowanym stanowisku dał się poznać jako pracownik sumienny i obowiązkowy, zaangażowany w realizację bieżących zadań. Stale podnosił swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach, konferencjach i kursach doskonalących m.in. ukończył studia podyplomowe w zakresie Przygotowania Pedagogicznego oraz w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, uzyskał uprawnienia starszego ratownika wysokościowego oraz ukończył szkolenia z zakresu ratownictwa na rzekach górskich i wodach szybkopłynących. Ponadto jest biegłym sądowym w dziedzinie pożarnictwa, specjalności dochodzenia popożarowe, a także współautorem zatwierdzonego przez Komendanta Głównego PSP programu Szkolenia  Doskonalącego z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym. Specjalizuje się w zagadnieniach formalnoprawnych związanych z aktywnością ratowniczą jednostek ochrony przeciwpożarowej. Z powierzonych zadań i obowiązków służbowych wywiązuje się bardzo dobrze. Dał się poznać, jako doskonały organizator szkoleń doskonalenia zawodowego dla strażaków w zakresie kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym oraz warsztatów tematycznych i metodyczno-tematycznych. Jego wiedza i umiejętności są wysoko oceniane i doceniane zarówno przez jego przełożonych jak i innych funkcjonariuszy oraz uczestników organizowanych szkoleń.

Opracowanie: bryg. Rafał Wypych, na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej KG PSP.
Fot.: kpt. Tomasz Banaczkowski