Manewry ratownicze "Krokus"

Od 10 do12 kwietnia 2019 roku w Jeleniej Górze, odbyły się XXVII Manewry Ratownicze pod kryptonimem "Krokus" . Do Jeleniej Góry przyjechało 39 zespołów z Polski (Ochotnicze Straże Pożarne, Państwowa Straż Pożarna, Grupy Interwencyjne Służby Więziennej i Wojsko Polskie), oraz 4 zespoły strażackie z Czech. Nie zabrakło również reprezentacji Szkół Pożarniczych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy, Centralnej Szkoły PSP z Częstochowy oraz Szkoły Aspirantów PSP z Poznania. Poznański zespół stanowili:

- kadet Patryk Kurył,
- kadet Paweł Knittner,
- kadet Marcin Pałuczak,
- kadet Jakub Sikorski.

Pierwszego dnia uczestnicy manewrów wzięli udział w prelekcji na temat: " Postepowanie z niewybuchami i niewypałami" oraz udzielenie pomocy saperowi ubranemu w kombinezon przeciwodłamkowy EOD 8 oraz EOD 9. Dalsza część prelekcji poświęcona była izolowanym zdarzeniom ratownictwa medycznego (IZRM).

W godzinach nocnych odbyły się dwa zadania. Pierwsze to wypadek komunikacyjny, gdzie głównym celem była współpraca pomiędzy  przybyłym zespołami oraz drugie, podczas którego udzielono pomocy osobie dorosłej, będącej w hipotermii pourazowej.

W kolejnych dniach manewrów, które odbywały się na terenie powiatu jeleniogórskiego,  strażacy zmierzyli się z IZRM, takimi jak: udar mózgu, wstrząs kardiogenny, cukrzyca, oparzenia. Sprawdzili również własne umiejętności podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). W samym centrum Jeleniej Góry znajduje się schron - to tam uczestnikom manewrów przyszło udzielić pomocy saperom, będącym ofiarami niewybuchów a także niewypałów.

Składamy serdeczne podziękowania organizatorom z Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze za zaproszenie oraz możliwość wzięcia udziału w manewrach.

Opracowanie: kpt. Jacek Chełstowski - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: kpt. Jcek Chełstowski - SA PSP w Poznaniu