Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO 2023

W dniach 17-19 października 2023r. Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu brała udział w Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLECO 2023. We współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Poznaniu, Komendą Miejską PSP w Poznaniu, Oddziałem Wielkopolskim SITP oraz komendami powiatowymi PSP ze Złotowa, Pleszewa, Czarnkowa, Środy Wielkopolskiej i Rawicza,  stworzona została przestrzeń interaktywno-edukacyjna, dzięki której zwiedzający mogli zapoznać się z zagrożeniami pożarowymi i ekologicznymi.
Na stoisku wystawienniczym wykorzystano trzy mobilne symulatory zagrożeń pożarowych:
"Dom Jednorodzinny", "Budynek użyteczności publicznej" oraz "Woda-las", które w realny sposób demonstrują przyczyn powstawania pożarów w domu jednorodzinnym, przestrzeni publicznej, a także ukazują zagadnienia związane z ochroną środowiska.

Ciekawym doświadczeniem dla zwiedzających mogło być poruszanie się w ubraniu specjalnym po zadymionym namiocie w poszukiwaniu poszkodowanych. Każdy chętny mógł przetestować swoje zachowanie w zasymulowanej sytuacji pożaru wewnętrznego z dużym zadymieniem.
Nowością na tegorocznym stoisku PSP było testowanie symulatora VR ze scenariuszami dot. m.in. pożarów oraz zdarzeń z zakresu ratownictwa technicznego.
W ramach targów POLECO odbyła się również konferencja techniczna nt. ?Zagrożenia dla ludzi i środowiska w gospodarowaniu odpadami. Zapobieganie pożarom przy wytwarzaniu, przetwarzaniu i magazynowaniu odpadów?, która cieszyła się jak co roku dużym zainteresowaniem uczestników.

Opracowanie: mł.asp. Karolina Muzolf-Kamńska, bryg. Przemysław Berus,
Zdjęcia: mł.asp. Karolina Muzolf-Kamińska.