Obchody 103 rocznicy odzyskania niepodległości

W dniu 11 listopada na Placu Wolności w Poznaniu odbyły się główne uroczystości 103 rocznicy odzyskania niepodległości. Tradycyjnie apel poprzedzony został mszą świętą za ojczyznę w Bazylice kolegiackiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicami upamiętniającymi marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Ratajczaka oraz przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Wielkopolskich strażaków w uroczystościach reprezentował wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Dariusz Matczak  wraz z zastępcą komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu st. bryg. Wiesławem Pokorskim oraz komendantem miejskim PSP w Poznaniu st. bryg. Jackiem Michalakiem.

Uroczystości na placu Wolności rozpoczęto uroczystym podniesieniem Flagi Państwowej i odegraniem Hymnu. Po przemówieniu wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów, w której strażacki pododdział wystawiła Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W ramach profilaktyki p. poż. Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu wystawiła stoisko informacyjno-edukacyjne, na którym kadra oraz kadeci Szkoły prezentowali sprzęt specjalistyczny oraz rozmawiali o bezpieczeństwie.

Opracowanie: mł. bryg. Łukasz Kwas na podstawie informacji KW PSP w Poznaniu

Zdjęcia: bryg. Sławomir Brandt, KW PSP w Poznaniu