Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne poznańskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tuż po godz. 10 rano w Sali Sądowej Ratusza. Pod pomnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wspólną wiązankę kwiatów złożyli: Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. O godzinie 10:30 odprawiona została msza św. w poznańskiej farze. Kulminacja obchodów miała miejsce na placu Wolności. Można tam było wysłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. W samo południe rozpoczęły się główne uroczystości. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego oraz podniesieniu biało-czerwonej flagi odczytana została preambuła do Konstytucji 3 Maja, a żołnierze oddali salwę honorową. Oficjalną część uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów. Swoich przedstawicieli wystawiły: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz oddział honorowy wystawiony przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Dęblina. Uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów.
Z ramienia kierownictwa SA PSP w Poznaniu w uroczystości udział wziął p.o. Zastępca Komendanta Szkoły st. bryg. Artur Banasiak.
Szczegółowy opis wydarzenia znajduje się na stronie internetowej www.poznan.pl
Opracowanie:  bryg. Rafał Wypych, na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej www.poznan.pl
Zdjęcia: Przemysław Łukaszyk, epoznan.pl.