Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. "Żołnierze Wyklęci" to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji
i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli "bandytami" i "faszystami". Zakłamywano ich historie, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci.
1 marca 2024 roku z inicjatywy Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych zorganizowane zostały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas obchodów, władze administracji rządowej i samorządowej, posłowie, przedstawiciele instytucji historycznych oraz mieszkańcy Wielkopolski uczcili pamięć żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu, a następnie pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej delegacje złożyły wieńce i zapalił znicze ku pamięci poległych za wolność Polski.
Z ramienia kierownictwa Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu udział
w uroczystościach wziął  p.o. Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Zajączkowski.

Pełny tekst opracowania dostępny jest na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Opracowanie: bryg. Rafał Wypych, na podstawie informacji zawartej na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
w Poznaniu.