ODZNACZONY PRZEZ PREZYDENTA RP

W dniu 4 maja 2012 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość nadania stopni nadbrygadiera oraz wręczenia odznaczeń państwowych, które przyznane zostały z okazji Dnia Strażaka. Gospodarzem uroczystości był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Pośród odznaczonych był nasz kolega, pracownik Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu mł. kpt. Zbigniew Pietrzak, który z rąk Pana Prezydenta otrzymał Krzyż Zasługi Za Dzielność.

Odznaczenie to nadawane jest przez Prezydenta RP, za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia  w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli.

W dniu 28 stycznia br. podczas spaceru w okolicach Jeziora Maltańskiego, mł. kpt. Zbigniew Pietrzak usłyszał wołania o pomoc, a następnie zauważył topiącą się kobietę kilka metrów od brzegu, pod którą załamał się lód. (...) Widząc topiącą się kobietę bez chwili wahania, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo i z narażeniem własnego życia mł. kpt. Zbigniew Pietrzak przystąpił do akcji ratunkowej. Nasz kolega położył się na lodzie i błyskawicznie przesunął się po nim w kierunku poszkodowanej podając jej gałąź, którą dostarczył mu przygodny mężczyzna (ten, jednocześnie trzymając ratownika za nogi ubezpieczał go na lodzie). Mł. kpt. Zbigniew Pietrzak pomógł kobiecie wydostać się z wody, a następnie pomógł jej dotrzeć bezpiecznie na stały ląd. [czytaj >> "Strażak po służbie jest także ratownikiem"].

Cieszy nas, że zaszczytu tego dostąpił nasz kolega i składając mu gratulacje, życzymy spełnienia w pracy zawodowej i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

PN