Ostatnia służba mł. kpt. Waldemara Pruss

W dniu 24 lutego 2022 roku ostatnią służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu pełnił mł. kpt. Waldemar Pruss.

Waldemar służbę w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu rozpoczął 1 września 2004 roku jako kadet XIV rocznika studium dziennego. Po zakończeniu nauki pełnił służbę kolejno w:
  • 2006-2007 JRG Chodzież na stanowisku dowódcy zastępu,
  • 2007-2012 JRG 2 Poznań na stanowisku dowódcy zastępu,
  • 2012-2016 Wydziale Działań Ratowniczo-Gaśniczych SA PSP Poznań na stanowisku dowódcy sekcji,
  • 2016-2017 Wydziale Kształcenia SA PSP Poznań na stanowisku instruktora i starszego instruktora,
  • 2017-2022 Wydziale Działań Ratowniczo-Gaśniczych SA PSP Poznań na stanowisku zastępcy dowódcy zmiany oraz dowódcy zmiany 3.

Przez 18 lat służby w Naszych szeregach brał udział w wielu szkoleniach, ćwiczeniach i manewrach oraz czynnie uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych, jako kierujący działaniami ratowniczymi, za co był wielokrotnie odznaczany, nagradzany i awansowany przez przełożonych. Posiada brązową odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".

W dniu 25 lutego 2022 roku odbyła się uroczysta zmiana służby, podczas której mł. kpt. Waldemar Pruss po raz ostatni stanął w szeregu z kolegami odbijając tradycyjne trzy uderzenia w zmianowy dzwon.

Dziękujemy Ci Waldemarze za Twój profesjonalizm, zaangażowanie i partnerstwo. Byłeś niewątpliwie jednym z najlepszych specjalistów w zakresie ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej jakim mogła poszczycić się Szkoła Aspirantów PSP Poznaniu. To TY uczyłeś nas wszystkich zasad RIT, ratownictwa zwierząt, zaawansowanej obsługi urządzeń termowizyjnych, byłeś jednym z pierwszych w kraju instruktorem gaszenia pożarów wewnętrznych. Zdradzałeś nam wszystkim nowinki w zakresie operowania prądami gaśniczymi, przywoziłeś z konferencji i zagranicznych warsztatów nowe rozwiązania sprzętowe, pokazywałeś nam inne niż nasze klasyczne rozwiązania rozwinięć taktycznych. Wielokrotnie organizowałeś warsztaty na, które zjeżdżali się funkcjonariusze z całej Polski. Publikowałeś niezwykle ciekawe artykuły, byłeś zapraszany na konferencje i warsztaty, gdzie sławiłeś SA PSP w Poznaniu przekazując niezwykle merytoryczną wiedzę.

Zawsze służyłeś radą, pomocą, zawsze można było na Ciebie liczyć. Dziękuję dziś Tobie za służbę, zostawiłeś w tych murach wiele serca i zdrowia. Zostawiłeś w nas i kadetach mnóstwo wiedzy, która jest bezcenna !

Życzymy Ci spełnienia marzeń na zasłużonej emeryturze, rozwijaj się dalej, pamiętaj o nas bo my o Tobie nie zapomnimy!

Opracowanie: mł. bryg. Łukasz Kwas, SA PSP Poznań
Zdjęcia: st. sekc. kdt Łukasz Rutkowski, SA PSP Poznań