Otwarcie Sali Edukacyjnej

6 czerwca 2022 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie odbyła się uroczyste otwarcie salki edukacyjnej "Płomyczek".

W uroczystości udział wzięli:

- Pan Jan Dziedziczak - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,

- nadbryg. Dariusz Matczak Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

- Pani Jolanta Ratajczak Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
   i Gospodarki Wodnej

- Pani Aleksandra Durkowska Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
  Środowiska i Gospodarki Wodnej

- Pan Łukasz Borowiak Prezydent Miasta Leszna

- Pan Piotr Jóźwiak Wiceprezydent Miasta Leszna

- Pan Tomasz Malepszy Przewodniczący Rady Miasta Leszna

- Pan Adam Kośmider Wiceprzewodniczący Rady Miasta Leszna

"Płomyczek" jest interaktywną salą edukacyjną, w której funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej będą przekazywać dzieciom wiedze oraz informacje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne będą prowadzone z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych oraz sprzętu pożarniczego. Dzięki znajdującym się w sali symulatorom będzie możliwość dynamicznego zaprezentowania zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą wystąpić na przykład w budynku jednorodzinnym, w budynku użyteczności publicznej czy też w trakcie wypoczynku w lesie lub nad jeziorem. Symulatory zagrożeń zostały zakupione ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Miasta Leszna, a także od prywatnego przedsiębiorcy. W sali znalazło się również miejsce na doskonalenie umiejętności związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym przy wykorzystaniu AED.
Sala edukacyjna "Płomyczek" z pewnością będzie atrakcyjnym punktem wizyt dzieci i młodzieży w leszczyńskiej komendzie i przyczyni się do podniesienia świadomości, a nauka przez zabawę i działanie przyniesie pożądane efekty.

W uroczystościach z ramienia kadry kierowniczej Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu udział wziął Komendant Szkoły,   st. bryg. Maciej Zdęga.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Rafał Wypych, na podstawie informacji zawartych na stronie KM PSP Leszno.