Pamięć o strażakach z WTC

11 września 2019 roku o godzinie 20:15, w 18 rocznicę zamachu terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Yorku, na placu przed budynkiem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbył się uroczysty apel upamiętniający ofiary, a w  szczególności strażaków, którzy zginęli podczas heroicznej akcji ratowniczej.
Na placu przed bramami wyjazdowymi zgromadziły się pododdziały szkoły składające się z I i II kompanii kadetów dziennego studium aspiranckiego oraz strażaków zmianowych szkolnej jednostki ratowniczo-gaśniczej. W apelu wziął również udział Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu st. bryg. Jan Kołdej oraz Naczelnik Wydziału Pododdziałów Szkolnych st. bryg. Tomasz Nowicki.
W trakcie apelu odczytano notę ku czci ofiar oraz minutą ciszy oddano hołd poległym na służbie bohaterom, którzy podczas działań poświęcili własne życie.

Przypomnijmy...
We wrześniu 2001 roku 19 terrorystów Al-Kaidy kupiło bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Po przejęciu kontroli nad samolotami, skierowali dwa z nich na bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci obrał za cel Pentagon, niszcząc część kompleksu. Ostatni z samolotów rozbił się na polach Pensylwanii. Przypuszcza się, że miał on uderzyć w Biały Dom lub Kapitol. Tak się jednak nie stało, gdyż pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy i doprowadzili do tego, że samolot rozbił się właśnie w Pensylwanii. We wszystkich czterech katastrofach, zginęły 2973 osoby, w tym sześciu Polaków, nie licząc 19 porywaczy i 26 osób nadal oficjalnie uznawanych za zaginione. Straty poniosły także służby miejskie, głównie straż pożarna i policja. W trakcie akcji ratunkowej zginęło ponad 300 funkcjonariuszy.

Opracowanie: bryg. Tomasz Wiśniewski - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: mł. bryg. Bartłomiej Jaskólski - SA PSP w Poznaniu