Rozpoznanie operacyjne obiektów Szpitala.

W dniach 19-21.12.2023 roku., funkcjonariusze systemu zmianowego Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wraz z kadrą dowódczą jednostki, w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili rozpoznanie operacyjne Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego znajdującego się w Poznaniu przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku.
Celem rozpoznania operacyjnego było między innymi:
- zapoznanie się z kompleksem obiektów Szpitala pod kątem zagrożeń w nich występujących,
- zapoznanie się z instalacjami użytkowymi oraz urządzeniami przeciwpożarowymi mającymi wpływ na bezpieczeństwo Szpitala,
- zapoznanie się z możliwością prowadzenia działań, w tym ewakuacji pacjentów oraz pracowników Szpitala,
- sprawdzenie dróg dojazdowych i dróg pożarowych, zewnętrznego zaopatrzenia wodnego do celów przeciwpożarowych,
- zapoznanie się z systemem powiadamiania pożarowego.

Operacyjne rozpoznanie obiektów przez strażaków jest istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej. Wiedza na temat budynków i obiektów oraz występujących w nich zagrożeniach jest kluczowa w przypadku prowadzenia ewentualnych działań, w tym prowadzenia sprawnej ewakuacji ludzi oraz ratowania mienia.

Opracowanie i zdjęcia: mł.asp. Krzysztof Fellmann, bryg. Rafał Wypych, SA PSP Poznań.