Ślubowanie XXVI Dziennego Studium Aspirantów

28 października 2016 roku Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu obchodziła jubileusz 65-lecia swojego istnienia. Tego dnia, 83 słuchaczy XXVI rocznika Dziennego Studium Aspirantów złożyło uroczyste ślubowanie na placu apelowym Szkoły. Od tej chwili, przez kolejne dwa lata wytężonej nauki rzemiosła pożarniczego, będą mogli z dumą nosić miano kadeta. Ślubowanie poprzedziła uroczysta msza święta w kościele Św. Trójcy, celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza. Biskupa Grzegorza Balcerka. Podczas ceremonii, 14 funkcjonariuszy uhonorowano odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, a 3 osobom wręczono wyróżnienie „Zasłużony dla Szkoły”.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili liczni, znamienici goście, m.in.

·       st. bryg. Krzysztof Hejduk — zastępca komendanta głównego PSP,

·       Pan Tadeusz Dziuba — poseł na Sejm RP,

·       Pan Zbigniew Hoffmann — wojewoda wielkopolski,

·       Pani Stanisława Dobosz — małżonka śp. płk poż. Józefa Dobosza,

·       gen. poż. Andrzej Stefanowski — były komendant główny Straży Pożarnych,

·       dh Stefan Mikołajczak — wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP,

·       komendanci wojewódzcy PSP i komendanci szkół pożarniczych,

·       byli komendanci Szkoły: st. bryg. Witold Gołębowski, st. bryg. Jerzy Bronowicz,
st. bryg. Mieczysław Matusewicz, st. bryg. Stanisław Sowa, st. bryg. Piotr Guzewski,

· absolwenci Poznańskiej Szkoły Pożarniczej: Oficerskiego Technikum Pożarniczego, Szkoły Podoficerów Pożarnictwa oraz Szkoły Chorążych Pożarnictwa, a także:

komendanci powiatowi i miejscy PSP, przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i innych służb oraz instytucji na co dzień związanych ze Szkołą, przedstawiciele mediów oraz rodziny i przyjaciele słuchaczy szkoły.

Uroczystego błogosławieństwa udzielił krajowy kapelan strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki. Ceremonii ślubowania towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu pod batutą tamburmajora st. chor. sztab. Konrada Boryckiego.

Ważnym punktem uroczystości był akt odsłonięcia „Ławeczki Dobosza” — pomnika upamiętniającego wieloletniego Komendanta Poznańskiej Szkoły Pożarniczej — płk poż. Józefa Dobosza, który w latach 1954—1986 kierował naszą placówką. Odsłonięcie monumentu poprzedzone było przedstawieniem, przez st. bryg. w st. spocz. Stanisława Sowę, życiorysu Pana Pułkownika, a dla wszystkich Darczyńców tej szlachetnej inicjatywy przygotowano okolicznościowe publikacje. Zbiórki funduszy na budowę pomnika dokonał Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa.

Dziękujemy wszystkim, którzy naszą inicjatywę uznali za godną wsparcia.

Więcej zdjęć w naszej galerii: http://sapsp.edu.pl/galeria.php/24/31_slubowanie.html

Opracowanie: mł. kpt. Tomasz Twardowski - SA PSP w Poznaniu

Zdjęcia: archiwum SA PSP w Poznaniu