Szkolenie doskonalące z zakresu kierowania działaniem ratowniczym na poziomie interwencyjnym.

W dniach 28-29.02.2024r. w SA PSP w Poznaniu przeprowadzono kolejne szkolenie doskonalące z zakresu kierowania działaniem ratowniczym na poziomie interwencyjnym. Tematycznie szkolenie ukierunkowane było na analizę formalnoprawnych zagadnień związanych z kierowaniem działaniem ratowniczym, organizację strefy działań oraz właściwe definiowanie władztwa sprawowanego przez kierującego działaniem ratowniczym (KDR). W poszczególnych blokach tematycznych omówiono zakres praw, uprawnień oraz obowiązków przypisanych KDR, doprecyzowano ideę trójpoziomowej struktury kierowania działaniem ratowniczym oraz omówiono na wybranych przykładach stosowanie katalogu uprawnień władczych. Niezwykle istotnym elementem szkolenia była  możliwość zapoznania się z zasadami oceny inżynierskiej stanu konstrukcji obiektów budowalnych poddanych oddziaływaniu warunków pożarowych co jest nieodłącznym elementem procesu podejmowania decyzji przez KDR podczas zdarzeń o powyższym charakterze. Podczas szkolenia poruszono również zagadnienia związane z realizacją przez kierującego obowiązku monitorowania czasu pracy strażaków w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Zgodnie z planem szkolenia zrealizowano również jego część praktyczną w postaci przeprowadzenia aplikacyjnych działań ratowniczych, podczas których uczestnicy szkolenia mieli możliwość zweryfikowania przydatności informacji przekazywanych w trakcie zajęć. W szkoleniu uczestniczyło 15 funkcjonariuszy PSP z KM PSP w Poznaniu, realizujący na co dzień zadania związane z kierowaniem działaniem ratowniczym. Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali zaświadczenia jego ukończenia, które wręczył osobiście p.o. Komendanta Szkoły, st. bryg. Andrzej Zajączkowski.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Przemysław Berus.