Szkolenie z kierowania działaniami ratowniczymi

W dniach 28 luty-1 marca 2022r. na bazie poligonowej infrastruktury szkoleniowej, usytuowanej na terenie poligonu szkolnego w Luboniu przeprowadzono szkolenie z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym.
W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze uprawnieni do realizacji powyższych zadań z województwa wielkopolskiego,lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego, łącznie 16 osób. Szkolenie przeprowadzone zostało w formie dwóch bloków zajęć teoretycznych oraz praktycznych.
Część teoretyczna ukierunkowana została na omawianie zagadnień formalnoprawnych dotyczących kierowania działaniami ratowniczymi, zagadnień związanych ze współpracą służb i podmiotów współdziałających na miejscu zdarzenia oraz omówienie organizacji pracy sztabu akcji wspomagającego KDR.
Część praktyczna szkolenia przeprowadzona została w formie gry sztabowej, podczas której uczestnicy szkolenia podzieleni na zespoły wykonawcze realizowali symulowane działania ratownicze.
Zajęcia poprowadzone zostały przez funkcjonariuszy SA PSP w Poznaniu, którzy wykorzystując obowiązujące uregulowania formalnoprawne precyzujące omawiany zakres tematyczny dzielili się z uczestnikami szkolenia praktycznymi wskazówkami z zakresu zasad organizacji działań ratowniczych poziomu interwencyjnego i taktycznego.
W części praktycznej szkolenia udział wziął również przedstawiciel KM PSP w Poznaniu st. kpt. Michał Kucierski, który podzielił się z uczestnikami szkolenia wiedzą na temat zasad współpracy z mediami na miejscu zdarzenia. Warsztaty realizowane są jako cykl szkoleń zapoczątkowanych w 2019 roku, a celem ich jest usystematyzowanie niezbędnej wiedzy z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi poziomu interwencyjnego i taktycznego.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Przemysław Berus, SA PSP Poznań